Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice: To pierwsza w Polsce taka inicjatywa

Autor: w dniu 2023-08-12

Katowice wychodzą naprzeciw potrzebom osób samotnych. W należącej do miasta kamienicy przy ul. Mikołowskiej 44, powstanie centrum pomocy dla osób samotnych, w skład którego wejdzie pierwsze w Polsce bistro socjalne. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Fundacja Wolne Miejsce, z którą miasto Katowice podpisało stosowną umowę.

Dla miasta Katowice, a miasto jest niczym innym jak wspólnotą mieszkańców, sprawy związane z seniorami i samotnością są ogromnie istotne. Samotność dzisiaj jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą trzeba walczyć. Chcemy jako miasto tworzyć kluby seniorów, chcemy kreować ruchy senioralne i doprowadzić do tego, żeby seniorzy nie zostawali w domach. Utworzenie całego kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. Mam nadzieje, że czas funkcjonowania tego obiektu będzie czymś, czym miasto i Fundacja Wolne Miejsce będą się mogły szczycić. Dziękuję i gratuluję Fundacji ciągłego rozwoju, którego przez lata działalności dokonała i skuteczności w zajmowaniu się problemami związanymi z walką z ubóstwem i kwestiami senioralnymi – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Centrum dla osób samotnych będzie się mieściło przy ulicy Mikołowskiej 44, w bezpośredniej bliskości ścisłego centrum miasta. Miasto Katowice podpisało umowę najmu parteru i pierwszego piętra w budynku, z Fundacją Wolne Miejsce, na okres 9 miesięcy z możliwością przedłużenia. 11 sierpnia doszło do uroczystego przekazania kluczy przez wiceprezydenta Katowic Jerzego Woźniaka. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, więc aby kompleks dla osób samotnych mógł zacząć działać niezbędna jest jedynie adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie, za co odpowiada Fundacja Wolne Miejsce. W centrum znajdą się sale gimnastyczne przeznaczone np. do ćwiczeń dla seniorów oraz poradnie terapeutyczne i psychologiczne. Dodatkowo w budynku uruchomiona zostanie pierwsza w Polsce restauracja socjalna – Bistro Spichlerz, w której potrzebujące osoby będą mogły się posilić.

Będzie to wyjątkowe miejsce serwujące niedrogie posiłki lunchowe dla potrzebujących mieszkańców miasta. Będziemy gotować z sezonowych produktów, z naszych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei zero waste. Ponadto zorganizujemy tu coś na kształt centrum senioralnego, wpisującego się w założenia polityki miasta w zakresie pomocy społecznej dla osób starszych. Ważna jest dla nas aktywizacja seniorów poprzez zapewnienie im bezpiecznego miejsca, w którym będą mogli spędzać wspólnie czas np. w formie potańcówek – zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

W ramach adaptacji pomieszczeń pod kompleks powstaną również miejsca na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami, wieczorki taneczne czy bezpłatne porady prawne. Jak zapowiadają przedstawiciele, pierwsze aktywności w kompleksie mają zostać zorganizowane pod koniec października.

Foto i źródło: UM Katowice