Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tramwaje wracają do Szopienic

Autor: w dniu 2023-07-25

Po czteromiesięcznej przerwie, w czasie której prowadzone były prace modernizacyjne torowiska tramwajowego i mostu na Rawą w Szopienicach, tramwaje wrócą na swoje trasy. Od soboty 29 lipca przywrócony zostanie ruch tramwajów między centrum Katowic a Szopienicami oraz Sosnowcem.

Prace modernizacyjne odcinka linii tramwajowej w Katowicach Szopienicach biegnącej wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte, na odcinku między ulicami Wańkowicza i Korczaka rozpoczęły się w kwietniu. Generalnym wykonawcą prac jest firma KZN Rail Sp. z o.o. z Krakowa.

Tramwaje wracają po przebudowie

W ramach zadania m.in. gruntownie przebudowany został 600-metrowy odcinek dwutorowej linii tramwajowej, zmodernizowano most nad Rawą, wykonano nowe przejazdy drogowo-torowe i przejścia dla pieszych oraz przebudowano jezdnię, dzięki czemu powstał przystanek typu wiedeńskiego.

– Układ drogowy nie pozwalał tu na budowę peronu, zatem w celu poprawy bezpieczeństwa pasażerów i ich komfortu, jezdnia w rejonie przystanku Szopienice Poczta została wyniesiona do poziomu chodnika tworząc tzw. przystanek wiedeński. Wymusza to na kierowcach znaczną redukcję prędkości jazdy, a pasażerom pozwala łatwiej wsiadać i wysiadać z tramwaju – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Zasadnicza część prac została już zrealizowana, co pozwoli na wznowienie ruchu tramwajów. W związku z tym od soboty 29 lipca wprowadzony zostanie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego:

• tramwaje linii nr 7 będą kursować w skróconej relacji: Chorzów Batory Zajezdnia – Zawodzie Centrum Przesiadkowe;
• wznowione zostanie kursowanie tramwajów linii nr 14 na trasie: Katowice pl. Wolności – Katowice Szopienice Pętla,
• wznowione zostanie kursowanie tramwajów linii nr 15 w relacji: Sosnowiec Rondo Jana Pawła II – Katowice pl. Wolności,
• tramwaje linii nr 20 będą kursować na wydłużonej trasie: Chorzów Rynek – Szopienice Pętla,
• zmieni się rozkład jazdy linii nr 23,
• wznowione zostanie kursowanie tramwajów linii nr 26 w relacji: Milowice Pętla – Pogoń Będzińska Pętla,
• tramwajowe linie nr 35 i 37 zostaną zawieszone,
• zastępcze linie autobusowe nr T-15 i T-34 zostaną zawieszone, a trasa zastępczej linii autobusowej T-14 zostanie skrócona do relacji: Mysłowice Poczta – Szopienice Kościół.

Fot. KZN Rail

Nie wszystkie prace ukończono

Wznowienie ruchu nie oznacza, jak zaznaczają Tramwaje Śląskie, iż wszystkie roboty zostały ukończone. Generalny wykonawca będzie jeszcze prowadził prace wykończeniowe, a następnie porządkowe. Do wykonania części z nich konieczne będzie jeszcze weekendowe wstrzymanie ruchu na zmodernizowanym odcinku.

– Planujemy, iż w pierwszy weekend sierpnia, w sobotę i niedzielę, nastąpi jeszcze przerwa w ruchu i powrót do komunikacji zastępczej, jednak będzie to tylko weekendowe utrudnienie. Zależy nam na tym, żeby w tygodniu, kiedy ruch pasażerski jest większy, mieszkańcy mogli już korzystać z komunikacji tramwajowej – podkreśla Andrzej Zowada.

Zadanie pn.: "Przebudowa torowiska tramwajowego w ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach na odcinku od ul. Korczaka do ul. Wańkowicza" jest częścią Projektu pn.: "Zintegrowany Projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego" współfinansowanego przez Unię Europejską. Wartość zadania to niespełna 10 mln zł brutto.