Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwa Bytomski Jarmark Świąteczny. Szczególną uwagę przykuła jedna ozdoba

Autor: w dniu 2023-12-02

Bytomski Rynek rozbłysnął bajkowymi iluminacjami, chętni mogą też zaopatrzyć się w świąteczne artykuły, miody i specjały kuchni polskiej. Nie brakuje też gorącej czekolady, a to zaledwie niektóre propozycje czekające na gości, którzy odwiedzą Bytomski Jarmark Świąteczny, który rozpoczął się 1 grudnia i będę trwał do 8 grudnia. 

Bytomski Rynek wypełniły w piątkowy wieczór kolorowe dekoracje oraz iluminacje, ale przede wszystkim świąteczne stragany, który przyciągąją mieszkańców swoją różnorodnością, smakołykami, a także możliwością spróbowania specjałów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Jarmark, który potrwa aż do 8 stycznia 2024 roku to nie tylko świąteczne stragany, iluminacje i dekoracje, ale również wiele wiele innych atrakcji, jak: koncert kolęd, pokazy rzeźbienia w lodzie, fire show, spotkanie z Mikołajem i… prawdziwymi reniferami, ale również Bytomskie Kolędowanie ze świątecznym barszczem oraz zaplanowany na 6 stycznia Orszak Trzech Króli.

– Jak zawsze w ważnych chwilach jesteśmy razem i bardzo Wam za to dziękuję. Bytom to miasto wspaniałych ludzi – mówił podczas otwarcia Bytomskiego Jarmarku Świątecznego prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Chyba u każdego z nas czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia wywołuje lawinę pozytywnych emocji. W tym roku chcemy umilić ten czas, dlatego zapraszam wszystkich mieszkańców na bytomski Rynek, gdzie przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji – dodaje prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Wspólnie z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem i mieszkańcami miasta Bytomski Jarmark Świąteczny otworzył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który pogratulował bytomianom organizacji jarmarku.

– Bytomski Jarmark Świąteczny to znakomita okazja, by poczuć klimat zbliżających się świąt i dobrze się bawić w gronie przyjaciół oraz bliskich. Bytomski Rynek rozbłyśnie świątecznymi iluminacjami i pozwoli wspólnie wypatrywać tych najpiękniejszych i najbardziej radosnych chwil w całym roku. Cieszę się, że Województwo Śląskie jest w tym roku współorganizatorem jarmarku i zapraszam do Bytomia. W najbliższych tygodniach świąteczna atmosfera udzieli się tu wszystkim – podkreśla marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Miasto rozbłysło. Szczególną uwagę przyciągnęła jedna ozdoba

Centralnym punktem  Bytomskiego Jarmarku Świątecznego jest Rynek, gdzie zamontowanych zostało 60 energooszczędnych elementów dekoracyjnych. Obok tradycyjnej choinki, na Rynku pojawiła się karuzela i świetlny labirynt, chata góralska, kilka siedzisk, na których każdy będzie mógł wykonać świąteczne selfie, tron Mikołaja, a nawet złoty fiat 126p z choinką na dachu, który zdecydowanie cieszył się największym zainteresowaniem, zresztą nie bez powodu, bo wygląda wyjątkowo:

Fot. H. Klimek

Świąteczne smakołyki i kolorowe iluminacje to tylko niewielka część tego, co czeka na gości Bytomskiego Jarmarku Świątecznego. Bytomskie Centrum Kultury przygotowało  wiele wydarzeń.

Stoiska na jarmarku będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 22.00. Co będzie działo się w ten weekend?

Co czeka nas w sobotę i niedzielę 2 i 3 grudnia?

2 grudnia, godz. 17.00 – 20.00 – jarmarkowe spotkanie familijne

 • 17.00 – opowieści o świątecznych tradycjach na Górnym Śląsku, animacje dla dzieci i warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, konkursy, koncerty kolęd
 • 18.00 – pokaz LED & FireShow pt. "Fabryka Świętego Mikołaja"
 • 18.15 – opowieści o świątecznych tradycjach na Górnym Śląsku, animacje dla dzieci i warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, konkursy, koncerty kolęd19.30 – pokaz LED & FireShow pt. "Fabryka Świętego Mikołaja"

3 grudnia, godz. 17.00-20.00

 • 17.00 – zagroda Mikołaja i elfów z reniferami
 • 17.30 – Koncert Orkiestry Dętej Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu

Co będzie działo się w kolejne dni?

8 grudnia, godz. 17.00 – 20.00 – zimowa dyskoteka

 • 17.00 – zimowa dyskoteka dla dzieci
 • 19.00 – zimowa dyskoteka dla dorosłych

9 grudnia, godz. 17:00 – 20:00 – pokazy rzeźbienia w lodzie

10 grudnia, godz. 17.00 – 20.00 – Zimowa Plenerowa Parada z Mikołajem.

Na ulice Bytomia wyjedzie Santa Truck, za pomocą którego św. Mikołaj wprowadzi świąteczny klimat do Bytomia. Mikołajowi będą towarzyszyły świąteczne maskotki, mażoretki, orkiestra oraz akrobaci cyrkowi. Santa Truck wyruszy z Placu Karin Stanek a przejazd zakończy na Rynku.

15 grudnia, godz. 17.00 – 20.00 – zimowa dyskoteka

 • 17.00 – zimowa dyskoteka dla dzieci
 • 19.00 – zimowa dyskoteka dla dorosłych

16 grudnia, godz. 17.00-20.00 – Zaczarowana Kraina Lodu i koncert kapeli góralskiej

 • 17.00 – spektakl interaktywny Kraina Lodu z udziałem Elsy i Anny
 • 19.00 – koncert kolędowy w wykonaniu kapeli góralskiej "Hajduk"

17 grudnia, godz. 17.00-20.00 – wioska Eskimosów

Goście z Laponii rozłożą obozowisko, w którym zaproszą do poznania kultury mieszkańców dalekiej północy oraz zabaw i gier.

21 grudnia, godz. 14.00-17.30 – Bytomskie Kolędowanie ze świątecznym barszczem

 • 14.00-17.30 – poczęstunek – świąteczny barszcz i pierniczki oraz kiermasz świąteczny
 • 14.00 – koncert Zespołu "Miechowici" z MDK nr 1
 • 4.15 – Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju
 • 14.45 – występ Orkiestry Państwowych Szkół Budownictwa
 • 15.30 – występy dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1
 • 16.15 – występy dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2
 • 17.00 – koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu młodzieży z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej,  aula OSM, ul. Moniuszki 17

6 stycznia, godz. 14.30 – Orszak Trzech Króli

Na Bytomski Jarmark Świąteczny zapraszają: Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia i Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Organizatorami Bytomskiego Jarmarku Świątecznego są: Miasto Bytom, Bytomskie Centrum Kultury, Miejski Zarząd Dróg i Mostów; Współogranizatorami – Województwo Śląskie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Jarmarki Śląskie; Partnerem – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Źródło: UM Bytom

Zdjęcia: UM Bytom/H. Klimek