Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwają warsztaty na Ścieżce Edukacyjnej Oczyszczalni Gigablok

Autor: w dniu 2023-03-23

Zwiedzają oczyszczalnię ścieków, dowiadują się jak się bada wodę w laboratorium i dlaczego toaleta to nie śmietnik. Katowickie Wodociągi prowadzą 3-dniowe warsztaty dla dzieci niesłyszących i słabo słyszących z okazji przypadającego 22 marca Światowego Dnia Wody. Zajęcia od 21 do 23 marca trwają na terenie Ścieżki Edukacyjnej Oczyszczalni Gigablok.

Przez trzy dni uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach zwiedzają Ścieżkę Edukacyjną Oczyszczalni Gigablok i uczestniczą w zaplanowanych zajęciach. Spotkania różnych klas zaczynają się krótkometrażowymi filmami edukacyjnymi. Dla każdej grupy przygotowano indywidualny program.

Gigablok miejscem nauki o wodzie

Młodsze dzieci oglądają przygody szczeniaka, który utknął w kanalizacji pełnej przedmiotów, które nigdy nie powinny tam trafić. Starsi historię dwóch braci zapoznających się z wędrówką wody w przyrodzie i znaczeniem pracy oczyszczalni. Uczniowie mają okazję poznać kulisy pracy w laboratorium nad właściwościami wody i pochylają się nad szeroko zakrojoną kampanią "Toaleta to nie śmietnik". Zwiedzając oczyszczalnię dokładnie zapoznają się z etapami oczyszczania ścieków.

– W ciągu doby do miejskiej kanalizacji trafia 35 mln litrów ścieków odprowadzanych do czterech oczyszczalni "Gigablok", "Panewniki", "Podlesie" i "Dąbrówka Mała". Pracownicy katowickich oczyszczalni wyławiają rocznie aż 450 ton śmieci. W związku z tym edukację o tym, jak powinniśmy korzystać z zasobów wody zaczynamy od najmłodszych. To oni są ambasadorami naszych spotkań i kampanii – dzielą się informacjami w swoich domach – powiedział Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Katowickie Wodociągi z okazji Światowego Dnia Wody, oprócz trzydniowego zwiedzania Gigabloku, zorganizowały tygodniową kampanię na Facebooku – codziennie publikowały infografiki z ciekawostkami dotyczącymi wędrówki katowickiej kranówki. Ruszyły też z cyklem warsztatów w katowickich przedszkolach, które potrwają do 20 kwietnia.

Oczyszczalnia Gigablok ze ścieżką edukacyjną

Na terenie samej Oczyszczalni Ścieków Gigablok wyznaczono półtora kilometrową trasę zwiedzania poszczególnych obiektów dla dzieci i dorosłych. Przy każdym z nich jest tablica z opisem kolejnych etapów oczyszczania ścieków
i zastosowanych urządzeń. Zwiedzanie zajmuje średnio godzinę do półtorej. Każda wizyta grupy rozpoczyna się od projekcji wybranego filmu.

Oczyszczalnia Ścieków Gigablok jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce – jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczno-chemiczną. Odprowadzane są do niej ścieki z północnych dzielnic Katowic. W ciągu roku oczyszczanych jest tu ok. 8,4 mln m3 ścieków.