Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trzy osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy „Archiwum X”

Autor: w dniu 2023-04-25

Mężczyzna został zamordowany, a jego ciało zostało odnalezione. Było nadpalone. Sprawę jego śmierci wyjaśniono dopiero po latach. Jakie szczegóły zbrodni wyszły na jaw?

Policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych katowickiej komendy wojewódzkiej, czyli z tzw. Archiwum X, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach rozwikłali sprawę zabójstwa 50-letniego mężczyzny, do którego doszło w listopadzie 2005 roku w Zabrzu.

Archiwum X rozwikłało sprawę morderstwa

Sprawa sprzed 17 lat została rozwikłana dzięki zaangażowaniu szczególnie doświadczonych policjantów, którzy zajmują się wyjaśnianiem spraw, które przed laty zostały umorzone. W tym przypadku chodzi o zdarzenie z 2005 roku, kiedy w zabrzańskim lesie znaleziono nadpalone ciało mężczyzny. Sekcja zwłok wykazała, że został uduszony, a do jego podpalenia doszło już po śmierci. Jego tożsamość ustalono z kolei dopiero dzięki analizie odcisków palców. Okazało się, że zamordowany to 50-letni mieszkaniec Malborka, który po opuszczeniu aresztu śledczego od roku przebywał w Zabrzu. Pracujący wówczas nad sprawą śledczy wykonali szereg czynności, by ustalić sprawcę lub sprawców zbrodni. Przeprowadzili szczegółowe oględziny miejsc związanych ze sprawą zabójstwa oraz przesłuchali wiele osób mogących mieć wiedzę na ten temat. Już wtedy wstępnie wytypowali osoby, które mogły być odpowiedzialne za zabójstwo. Nie mogli tego jednak udowodnić, ponieważ podejrzewani przygotowali sobie alibi i zgodnie podawali korzystny dla nich przebieg wydarzeń. Mimo wielomiesięcznych, intensywnych działań, w tym przesłuchaniu kolejnych osób, sprawa pozostawała nierozwiązana. Okazuje się jednak, że przestępcy nie pozostali bezkarni.

Powrót po 17 latach

Śląscy policjanci z tzw. Archiwum X powrócili w 2022 roku do umorzonego wcześniej postępowania. Przeanalizowano materiał dowodowy, ponownie przesłuchano też wiele osób, które mogły mieć istotne informacje, w tym również mężczyzn, którzy byli podejrzewani o dokonanie zbrodni. Wnikliwe śledztwo ostatecznie pozwoliło ustalić rzeczywisty przebieg zdarzeń z 2005 roku i wskazać trzech mężczyzn z Zabrza, obecnie w wieku 39, 60 i 65 lat, jako sprawców zabójstwa. Dzięki nowemu materiałowi dowodowemu, który zgromadzili policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych KWP w Katowicach, podejrzani zostali doprowadzeni do gliwickiej Prokuratury Okręgowej, gdzie usłyszeli zarzut zabójstwa. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Gliwicach zdecydował o 3-miesięcznym areszcie wobec wszystkich mężczyzn. Za zabójstwo grozi im dożywotnie pozbawienie wolności.