Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Uchwalono budżet Miasta Piekary Śląskie

Autor: w dniu 2022-12-28

Ostatnia sesja Rady Miasta Piekary Śląskie była czasem, gdy uchwalono budżet miasta na 2023 rok.

W głosowaniu, które odbyło się 22 grudnia 17 radnych było za, 1 przeciw, zaś 5 osób wstrzymało się od głosu. W budżecie zaplanowano wydatki w wysokości 386,2 mln. zł, zaś dochody na poziomie ponad 355,5 mln. zł.

Uchwalono budżet miasta i nie tylko

Wraz z budżetem przegłosowano również Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2023-2052, dzięki której możliwa będzie realizacja inwestycji przewidzianych na 2023 rok. Dla porównania w 2022 r. wydatki zaplanowano w wysokości 349,8 mln. zł, zaś dochody na poziomie ponad 313 mln. zł. Mimo ciężkiej sytuacji gospodarczej w Polsce piekarski budżet znowu urósł, co przełoży się na planowane inwestycje.

Jakie inwestycje będą realizowane?

Wśród wspomnianych inwestycji znajdą się między innymi: Budowa obiektu sportowo – rekreacyjnego w rejonie ul. Solidarności (piekarski basen), zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich – rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej (park międzyosiedlowy z pumptruckiem dla rowerów), budowa połączenia pieszo-rowerowego w rejonie DW 911, ul. K. Miarki, ul. Podmiejskiej oraz budowa sygnalizacji świetlnych na terenie miasta, kontynuacja budowy dróg: ul. Jesienna, ul. Ustronna, ul. Stawowa, ul. Kościelna, ul. Chabrowa, ul. Konwaliowa, ul. Groszkowa, ul. Radzionkowska, ul. Cicha, ul. Darwina, ul. Jasna oraz ul. Kawalca, zabezpieczenie kanału rzeki Szarlejki – poprawa bezpieczeństwa mieszkańców czy  termomodernizacja Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Kontynuowane będą prace związane z budową ścieżek rowerowych czy też termomodernizacją placówek oświatowych.

– Bardzo dziękuję Państwu radnym za podjęcie uchwały budżetowej, najtrudniejszej dla naszego miasta od wielu lat. Dziękuje też za słowa o współpracy ze strony radnych, którzy nie głosowali za, ale niestety ciągle słyszę takie deklarację, a nie ma z Waszej strony niczego konstruktywnego. Z czego mamy zrezygnować, jaki inwestycję wykreślić, a może sprzedać którąś z miejskich spółek? Można administrować miastem, bez podejmowania odważnych, strategicznych decyzji, ale czym się to skończy? Czy dzisiaj moglibyśmy dokonać rewitalizacji osiedla Wieczorka? Nie, sytuacja finansowa w Polsce jest już zupełnie inna, niż kilka lat temu. Moje rządy przeminą, ale to osiedle i efekty rewitalizacji pozostaną dla wszystkich jego mieszkańców, dla ich zdrowia oraz komfortu. Raz jeszcze dziękuję tym radnym którzy zagłosowali za budżetem, zrobimy wszystko, aby było on bezpieczny i przyczynił się do dalszego rozwoju Piekar Śląskich – powiedziała po głosowaniu Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Źródło: UM Piekary Śląskie