Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W Bytomiu powstanie Elektryczny Las. Co to takiego?

Autor: w dniu 2023-03-10

Mieszkańcy polskich miast brali udział w programie Polska Stolica Recyklingu. W grywalizacji zwyciężyły Siedlce, ale wśród wyróżnionych miejscowości znalazł się Bytom.
W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu: czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych i z firm; zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników. Mieszkańcy Bytomia, w ramach programu, oddali ponad 59 000 kilogramów elektrycznych śmieci.

Elektryczny Las w zamian za śmieci

Nagrodą w Programie są sadzonki drzew. -Wspólnie z mieszkańcami Bytomia zasadzimy 597 drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Edukacja ekologiczna poza schematami

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest nie tylko do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich.

Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję mieszkańcom Bytomia determinacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego i już teraz zapraszam do grywalizacji w 2. edycji. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś "smart community", która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Szczegóły dotyczące drugiej edycji znajdą się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

Bytom otrzymał dyplom oraz bon na sadzonki drzew. Wiosną, Fundacja Odzyskaj Środowisko wspólnie
z mieszkańcami zasadzi 597 drzew.