Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyprawa rowerowa dla początkujących: jak wybrać trasę i jak się do niej przygotować?

Autor: w dniu 2021-08-04

W ciepłe dni od razu chce się uprawiać wszelkie sporty, których w złą pogodę nie da się zorganizować. Jednym z nich jest oczywiście jazda na rowerze, którą uważa się za jeden z najpopularniejszych sportów letnich. Jest on zarówno łatwy, jak i daje naprawdę dużo frajdy, zaś powietrze, które wpada we włosy pozwala zapomnieć o wszystkim. Jazda na rowerze to idealny pomysł na aktywne spędzanie czasu, a sam sport ma wiele plusów, których na pierwszy rzut oka wcale nie widać.

Początki wycieczek rowerowych – jaka trasa będzie najlepsza?

Początki z tym sportem potrafią być trudne, jeśli oczywiście rzucimy się na głęboką wodę i wyznaczymy sobie bardzo długą i skomplikowaną trasę. To naturalne, że bez odpowiedniego przygotowania i kondycji, nie będzie możliwe pokonać dużego dystansu, który sobie narzucimy, dlatego lepiej wszystko dokładnie zaplanować. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dystans, jaki chcemy przejechać. Tutaj wszystko będzie zależało od kondycji fizycznej, dlatego dla jednego 10km będzie dużym dystansem, a drugi się wcale nie zmęczy.

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że trasa trasie nie równa. 5 km po prostej drodze będzie się pokonywało znacznie szybciej niż górskimi serpentynami, dlatego oprócz sprawdzania długości trasy – warto jest zaznajomić się z terenem, by nie rozczarować się górzystymi wertepami. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ciała – kask rowerowy chroni głowę przed ciężkimi obrażeniami i jest zdecydowaną podstawą bezpieczeństwa. Na początek najlepszą trasą będzie więc taka, która będzie wystarczająco długa, by mieć z niej satysfakcje, jednak niezbyt wymagająca. W każdej miejscowości znajdzie się taka trasa i nierzadko uda się zrobić kółko, dzięki czemu wrócimy do punktu wyjścia, bez konieczności powrotu.

 

Kask rowerowy – niezbędnik wycieczek rowerowych!

Żeby odpowiednio przygotować się do wycieczki rowerowej, trzeba nie tylko zaplanować trasę, ale również wyposażenie, które jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Przede wszystkim należy pamiętać najważniejszym elemencie, jakim jest kask rowerowy. Pozwoli ochronić najważniejszy element naszego ciała, czyli głowę. Podczas jazdy rowerem możemy rozwijać naprawdę duże prędkości, a upadek lub wypadek z udziałem pojazdów trzecich – może poważnie uszkodzić mózg, dlatego kask rowerowy, pozwoli ochronić głowę przed urazami. Oczywiście należy również pamiętać o tym, że wysiłek w trakcie jazdy nie jest mały, dlatego oddychające ubranie jest bardzo ważne. Wzmożona potliwość znacznie utrudni jazdę, a ubrania nieprzepuszczające powietrza stworzą bardzo niedogodne warunki jazdy, co znacznie zmniejszy nasze skupienie, a taki stan może skończyć się wypadkiem. Dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednio przepuszczalne odzienie.

Ochraniacze na łokcie to kolejny element bardzo ważny, by zapobiec możliwym urazom oraz obrażeniom. Ten mały element ochronny nie zmniejszy zakresu naszych ruchów, a uchroni nas od tego, czego nikt nie chce doświadczyć podczas jazdy na rowerze – wypadku.

Materiał powstał we współpracy z partnerem.