Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wywoływał fałszywe alarmy bombowe. Został namierzony

Autor: w dniu 2023-02-10

Wywoływał fałszywe alarmy bombowe. Miał do odsiadki 1,5 roku, ale ukrywał się przed policją. Ostatecznie został na dobre złapany i odpowie za to, co robił. 

Policjanci z wydziału kryminalnego katowickiej komendy zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listem gończym. 36-latek ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości.

Fałszywe alarmy bombowe zaprowadziły go za kratki

Jak to możliwe, że osoba odpowiedzialna za przestępstwo została skazana, a mimo to nie trafiła do aresztu? Policjanci tłumaczą, jak to możliwe. Osoby, które popełniły przestępstwo i zostały skazane prawomocnym wyrokiem, nie zawsze w trakcie trwania postępowania na ten wyrok czekają w areszcie. Wielokrotnie zdarza się, że osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa odpowiada za swój czyn z tzw. wolnej stopy. Oznacza to, że oskarżony pozostaje na wolności, aż do prawomocnego ukończenia postępowania. Kiedy postępowanie sądowe kończy się wyrokiem pozbawienia wolności, skazany ma podany termin, w jakim ma się stawić w więzieniu, aby odbyć karę. Tak miało być  w przypadku 36-letniego mieszkańca Katowic, który został skazany za wywołane fałszywe alarmy bombowe. Mężczyzna informował, że w państwowych instytucjach podłożony jest materiał wybuchowy. Angażowało to służby do natychmiastowego sprawdzenia takiego zgłoszenia. Po sprawdzeniu placówek przez policjantów oraz zabezpieczeniu jej przez inne służby okazywało się, że były to fałszywe alarmy. Skazany miał za nic prawomocny wyrok. Był wielokrotnie wzywany, żeby pojawił się w zakładzie karnym, ale nie zamierzał tego robić i ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. W końcu Sąd Rejonowy Katowice Wschód wystawił za nim list gończy, a sprawą poszukiwań zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Od listopada 2022 roku tropili mężczyznę, który, chcąc uniknąć kary, ukrywał się. Dzięki podjętym przez policjantów działaniom, został on jednak zatrzymany w mieszkaniu swojej schorowanej matki. Kryjówkę znalazł w szafie za ubraniami. Najbliższe 1,5 roku spędzi teraz w więzieniu.