Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zabezpieczanie Szybu „Krystyna”. Nowy właściciel prowadzi prace

Autor: w dniu 2023-08-24

Zabytkowa wieża szybu "Krystyna" jest zabezpieczana. Prace prowadzi nowy właściciel, zgodnie z zaleceniami Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. 

Firma Multi Polymers z Lędzin – nowy właściciel szybu "Krystyna"- rozpoczęła zabezpieczanie dachu zabytkowej wieży szybu, zgodnie z nakazem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Przygotowuje się także do zabezpieczenia okien obiektu.

Konieczne zabezpieczenie dachu i okien szybu "Krystyna"

Wizja lokalna na terenie, gdzie znajduje się szyb, odbyła się 22 sierpnia. Przedstawiciel Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach poinformował właściciela szybu "Krystyna" o obowiązkach wynikających z wpisu zabytku do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego.

Obiekt, razem z przyległymi terenami, został kupiony przez nowego właściciela – firmę Multi Polymers z Lędzin – w lipcu 2023 roku. W wizji lokalnej brali udział zarówno przedstawiciele firmy, jak i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Armada Development SA w upadłości. W spotkaniu uczestniczyli także zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda oraz Miejski Konserwator Zabytków Dominika Kściuczyk.

Fot. UM Bytom

Omówiono wtedy kwestię pilnego zabezpieczenia dachu i okien wieży szybu "Krystyna". Biorący udział w wizji wiceprezydent Bytomia Michał Bieda po raz kolejny zaoferował wsparcie miasta w staraniach nowego właściciela o pozyskanie środków zewnętrznych na rewitalizację postindustrialnego zabytku.

– Szyb "Krystyna" to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków przemysłowych w regionie. Miastu zależy na tym, aby obiekt ten został uratowany, dlatego jesteśmy gotowi do współpracy – włącznie ze wsparciem miasta dla składanych przez inwestora wniosków o dofinansowanie, jak to ma miejsce w przypadku rewitalizacji terenu dawnej KWK "Rozbark" czy EC Szombierki – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.