Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zabójstwo na Placu Orląt Lwowskich. Jest akt oskarżenia

Autor: w dniu 2023-06-20

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 35-letniemu Dawidowi B. Dotyczy zabójstwa mężczyzny, którego dopuścił się w czerwcu 2022 roku. Dotąd w związku z opisywaną sprawą poszukiwany jest 28-letni Jordan Machuderski.

W toku śledztwa ustalono, że 24 czerwca 2022 roku Dawid B. i Jordan Machuderski pili razem alkohol w mieszkaniu znajomej. W tym czasie Dawid B. wielokrotnie dzwonił do swojej partnerki, która w towarzystwie innych osób przebywała na Placu Orląt Lwowskich w Częstochowie. Kiedy Dawid B. rozmawiał przez telefon z kobietą, kazał jej iść do domu i odgrażał się, że jeżeli go nie posłucha, to przyjedzie tam i zrobi komuś krzywdę.

 Zabójstwo na Placu Orląt Lwowskich

Faktycznie dotrzymał słowa, przyjechał w to miejsce razem z Jordanem Machuderskim. Mężczyźni podeszli do ławki, na której siedziała partnerka oskarżonego w towarzystwie innych osób. Wtedy Dawid B., trzymając w ręce młotek, zaczął się awanturować, kierując wyzwiska w kierunku kobiety i przebywających tam mężczyzn. Potem kilkukrotnie uderzył jednego z mężczyzn młotkiem w głowę i szyję. Zaatakowany 49-latek zmarł.

-Po zdarzeniu sprawcy oddalili się z Placu Orląt Lwowskich i ukryli się w mieszkaniu znajomej, gdzie zostali zatrzymani przez policjantów jeszcze tego samego dnia wieczorem – mówi prokurator Tomasz Ozimek

Przeprowadzona sekcja zwłok wyjaśniła, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego były poważne obrażenia głowy.

-W trakcie śledztwa prokurator przedstawił Dawidowi B. zarzut zabójstwa 49-letniego mężczyzny. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dawid B. nie przyznał się do zarzucanej mu zbrodni i wyjaśnił, że nie chciał zabić pokrzywdzonego, a jedynie zrobić mu krzywdę – komentuje Ozimek. -Dodatkowo w postępowaniu prokurator przedstawił Dawidowi B. zarzuty dotyczące gróźb karalnych pod adresem partnerki i innych osób, naruszenia nietykalności cielesnej i zniszczenia mienia – dodaje.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego – Dawida B., który w przeszłości był wielokrotnie karany – tymczasowe aresztowanie.

Za morderstwo grozi sprawcy śmiertelnego w skutkach ataku kara od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

W toku śledztwa prokurator przedstawił także zarzut udziału w pobiciu ze skutkiem śmiertelnym z użyciem niebezpiecznego narzędzia 28-letniemu Jordanowi Machuderskiemu, który do chwili obecnej ukrywa się przed organami ścigania. W związku z tym prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu podejrzanego listem gończym. Szczegóły tych działań opisuje szczegółowo Komenda Miejska Policji w Częstochowie, która zamieszcza zdjęcie mężczyzny.