Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zabrzański szpital ma wyjątkowy sprzęt

Autor: w dniu 2023-05-29

Medycy pracujący w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu mają od dziś wyjątkowy sprzęt.

Najnowocześniejszy tego typu sprzęt pracuje w od dzisiaj w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Mowa o cytometrze spektralnym, który trafił na oddział hematologii i onkologii dziecięcej.

– Daje nam on zupełnie nowe możliwości – mówi dr hab. n. med. i n. o zdr. Łukasz Sędek, Adiunkt Katedry Mikrobiologii i Immunologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. -Umożliwia zaawansowaną diagnostykę chorób hematologicznych u dzieci, w tym ostrych białaczek, a także późniejsze ich monitorowanie. Do tej pory używaliśmy cytometru tradycyjnego, czyli konwencjonalnego, który ma znacznie mniejsze możliwości. Ten cytometr znacznie rozszerzy nasze możliwości zarówno diagnostyczne, jak i badawcze. Ten może wykrywać więcej kolorów fluorescencji jednocześnie, to przekłada się na czułość samego badania – dodaje.

Zabrzański szpital jest bardzo ważny na mapie placówek leczących białaczkę u dzieci.

– Jedną z naszych specjalności, jeśli chodzi zarówno o leczenie, ale i także badania naukowe, są białaczki u dzieci. Tym zajmujemy się od kilkunastu, jeśli nie -dziesięciu lat. Cytometr był i jest podstawowym narzędziem, jeśli chodzi o rozpoznanie i monitorowanie. Za pomocą klasycznych cytometrów potwierdzamy i weryfikujemy diagnozy wszystkich białaczek limfoblastycznych z całej Polski u dzieci  – mówi prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nowoczesny sprzęt udało się kupić dzięki fundacji Iskierka, która zorganizowała zbiórkę na ten cel.

-Nie było żadnej wątpliwości. Wątpliwości budziła jedynie cena. Ogromne podziękowania dla naszych darczyńców, bo dzięki nim udało się zebrać sumę i to pozwoliło nam zakupić najnowocześniejszy sprzęt dedykowany cytometrii przepływowej i można powiedzieć, że na Śląsku jest jedyny taki sprzęt w Polsce, który obsługuje dzieci. Z perspektywy rodzica dziś jest najcudowniejszy moment i cieszę się. To nas wszystkich, myślę tutaj o odbiorcach od strony medycznej pcha do przodu. Diagnostyka jest mocno pogłębiona – mówi nam Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes fundacji Iskierka.

Nowoczesny cytometr kosztował 1 mln 200 tysięcy złotych.

Fot. pixabay