Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zapadł wyrok w sprawie zniszczenia kapliczki Maria Hilf

Autor: w dniu 2023-06-09

Odrestaurowana kapliczka Maria Hilf została zniszczona przez wandali. Ich wizerunki zostały uchwycone przez kamery monitoringu, dzięki czemu zdołano zidentyfikować te osoby. Teraz zapadł wyrok w sprawie. 

Dwaj mieszkańcy Bytomia zniszczyli w zeszłym roku zabytkową, odrestaurowaną za ponad pół miliona złotych, kapliczkę Maria Hilf. Koszty naprawy tego, co zrobili wyceniono na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

-Będziemy ścigać sprawców w każdym przypadku, a poza odpowiedzialnością karną za popełnienie wykroczeń czy przestępstw, będziemy dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego – informował po zdarzeniu wiceprezydent Piekar Śląskich Krzysztof Turzański.

Wizerunki sprawców zniszczeń zostały zarejestrowane przez kamery monitoringu, a sprawa trafiła do sądu. Wandale zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa z art. 288 kodeksu karnego oraz art. 108 ustawy o ochronie zabytków.

Sprawcy zniszczenia kapliczki Maria Hilf usłyszeli wyrok

Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach skazał mieszkańców Bytomia w wieku 21 i 24 lat za zniszczenie kapliczki. Zostali uznani za winnych umyślnego zniszczenia kamer monitoringu oraz 9 dachówek z kaplicy Maria Hilf. Miasto oszacowało straty na 34 tys. zł. Usłyszeli wyrok roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Będą pod dozorem kuratora. Do tego dochodzi po 2,5 tys. zł nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz po 3,5 tys. zł nawiązki na rzecz Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.