Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zespół Śląsk ma 70 lat i 3 Fryderyki na koncie!

Autor: w dniu 2023-04-28

Ma 70 lat i trzy Fryderyki na koncie – w tym  dwa otrzymane przed tygodniem na gali rozdania najbardziej prestiżowych polskich nagród muzycznych. To nie wszystko. Ma też energię niezbędną do realizacji nowych projektów. Mowa o Zespole Pieśni i Tańca Śląsk imienia Stanisława Hadyny.

Z Fryderyk Festiwalu w Gliwicach do Koszęcina Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przywiózł dwie statuetki otrzymane w kategoriach: Album Roku z największymi przebojami zespołu oraz Projekt Artystyczny Roku  – chodzi oczywiście o "Pieśni współczesne" nagrane wspólnie z Miusoshem.

– Czas pandemii związany z ograniczeniem naszej koncertowej działalności wykorzystaliśmy najlepiej jak mogliśmy. Gdyby nie "ten czas" nie było projektu i albumu "Pieśni współczesne" –  mówi nam Zbigniewem Cierniak dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk powstał 1 lipca 1953 roku z inicjatywy Stanisława Hadyny oraz Elwiry Kamińskiej. Od 70 lat promuje to co najlepsze w śląskim folklorze. Nie zamyka się jednak na nowe trendy – czego przykładem są nowe projekty.  Jak chociażby ten wyróżniony Fryderykiem:

-Cenna jest nagroda Fryderyka, najcenniejsza dla branży muzycznej w Polsce. Jak się to robi? Przede wszystkim ma się wspaniałych artystów. Do tego trzeba mieć też osoby takie jak  Miuosh – bardzo zdolne, utalentowane, koncepcyjne i z głową na karku. Ta symbioza wielu osób dała wspaniałe efekty końcowe – dodaje Zbigniewem Cierniak.

Miuosh z Zespołem "Śląsk" zostali wyróżnieni w kategorii: Projekt Artystyczny Roku. Kapituła zauważyła także album "Muzyka Korzeni" – czyli największe przeboje wydane z okazji 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

– 70 lecie to jest nasz atut. Zespół tworzą młodzi ludzie, pełni talentu i zapału, którzy nie zapominają o przeszłości. Stanisław Hadyna i Elwira Kamińska na zawsze będą najważniejszymi postaciami w zespole. Mamy jednak świadomość, że trzeba wychodzić do widowni, która w wiekowych parametrach jest albo prze 20-tką, albo chwilę po. My to robimy – i to się sprawdza! Znaleźliśmy na to sposób – podsumowuje dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Uroczyste obchody Jubileuszu Zespołu "Śląsk" rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku inauguracją 70-tego sezonu artystycznego. Zwieńczeniem będzie urodzinowa impreza "Święto Śląska" przypadająca na lipiec 2023 roku. Od września 2022 roku do końca 2023 roku Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zaplanował wielowymiarowe przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne, będące formą uczczenia Jubileuszu i podkreślające wkład artystyczny twórców – Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej.

Fot: fb/Zespół Pieśni i Tańca Śląsk