Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zlokalizowano składowisko odpadów. Służby badają sprawę

Autor: w dniu 2023-03-13

Nielegalne składowiska odpadów odnajdywane są w różnych rejonach kraju. W działaniach mających na celu ich namierzanie biorą udział śledczy z naszego regionu. 

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy w ostatnim czasie ujawnili kolejne składowisko odpadów. Badania pobranych próbek substancji wykażą, czy były to odpady niebezpieczne.

Składowisko odpadów w wynajmowanej hali

Policjanci z Częstochowy w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach w sprawie zwalczania nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju odkryli kolejne składowisko. Zlokalizowano je w Woli Wodzyńskiej w powiecie ciechanowskim na Mazowszu. W jednej z wynajmowanych hal odkryto 330 mauzerów (o pojemności 1000 litrów każdy) z substancją niewiadomego pochodzenia, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Mogą mieć też niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Na miejscu oprócz śledczych z Częstochowy, pracowali strażacy, inspektorzy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Ciechanowa, oraz biegli z zakresu fizykochemii, chemii odpadów i ochrony środowiska. Na miejscu wykonano oględziny i zabezpieczono substancje do dalszych badań.

Zadaniami zajmuje się specjalna jednostka policji

Pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została specjalna grupa śledczych, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju. Efektem ich dotychczasowej pracy jest odkrycie kilkunastu nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych w województwach: śląskim, opolskim, mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne ustalenia dotyczące ujawnienia nowych miejsc składowania takich odpadów.

Źródło i zdjęcie: KMP Częstochowa