Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zwolnienie online – czym jest e zwolnienie i jak je otrzymać bez wychodzenia z domu?

Autor: w dniu 2024-03-29

Aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy z powodu choroby, ciąży lub opieki nad chorym członkiem rodziny, musisz dostarczyć swojemu pracodawcy zwolnienie wystawione przez lekarza. Jeszcze kilka lat temu mogłeś uzyskać je jedynie podczas wizyty w przychodni, dzisiaj natomiast otrzymasz je nawet bez wychodzenia z domu, konsultując się z lekarzem przez telefon lub internet. Czym jest zwolnienie online, do czego Cię uprawnia i kiedy Ci przysługuje? Poznaj najważniejsze informacje na temat e zwolnienia!

Czym jest e zwolnienie?

Czym jest e zwolnienie? Jest to dokument w wersji elektronicznej, dzięki któremu możesz usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest on odpowiednikiem zwolnienia papierowego, choć wystawiany jest w inny sposób, bo przy użyciu specjalnego systemu informatycznego. Po wypisaniu przez lekarza zostaje on automatycznie wysłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na platformę PUE ZUS, dzięki czemu pracodawcy mają do niego wgląd po zalogowaniu się na swoje konto. To oznacza, że już nie musisz dostarczać go do swojej firmy osobiście.

Choć L4 online to ogromne udogodnienie dla pacjentów, wiele osób wciąż podchodzi do niego z dużą niepewnością – a stoi za tym obawa przed udostępnieniem przełożonemu poufnych informacji, zwłaszcza kodu statystycznego choroby (ICD-10), który wskazuje na konkretną chorobę. Ty również się tego obawiasz? Wiedz, że nie masz powodów do niepokoju – wersja e zwolnienia przesłana Twojemu pracodawcy będzie pozbawiona takich danych, więc nie dowie się on, z jaką chorobą się zmagasz. Oczywiście Ty jako pacjent będziesz miał dostęp do pełnego dokumentu na swoim koncie IKP. 

Komu przysługuje L4 online? 

W jakich okolicznościach możesz otrzymać L4 online? Głównym wskazaniem do jego uzyskania jest brak możliwości wykonywania obowiązków służbowych z powodu choroby. Co więcej, możesz ubiegać się o nie wtedy, gdy sprawujesz opiekę nad chorym członkiem rodziny (rodzicem czy dzieckiem), odbywasz wizytę w centrum krwiodawstwa w celu oddania krwi lub spodziewasz się dziecka i problemy natury medycznej uniemożliwiają Ci uczęszczanie do pracy. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku tradycyjnego dokumentu zwolnienie online upoważnia Cię do pobierania takich świadczeń jak zasiłek chorobowy i opiekuńczy, o ile regularnie odprowadzasz składkę chorobową. 

Jak otrzymać zwolnienie online w 15 minut i to bez wizyty w przychodni?

Jako że e zwolnienie wystawiane jest drogą elektroniczną, możesz uzyskać je na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest wizyta u lekarza rodzinnego. Niestety takie rozwiązanie niesie za sobą pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli jesteś osłabiony chorobą lub masz pod opieką małe dziecko. Nie czujesz się na siłach, aby udać się do przychodni? Nie chcesz spędzać czasu w ciasnej poczekalni wśród innych chorych? Przerażają Cię długie kolejki do rejestracji? A może po prostu zależy Ci na czasie i potrzebujesz L4 online na już? Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z zadanych pytań brzmi tak, najlepszą opcją dla Ciebie będzie skorzystanie z usług platformy telemedycznej Med24. 

W ofercie Med24 dostępna jest usługa  L4 Express, która umożliwi Ci otrzymanie zwolnienia online bez wychodzenia z domu i to w zaledwie 15 minut. Wystarczy, że zarejestrujesz się na konsultację internistyczną za pośrednictwem strony internetowej – cały proces zajmie Ci nie więcej niż 2 minuty. Pamiętaj jednak, że lekarz nie wystawi Ci L4 online na życzenie – najpierw przeprowadzi on z Tobą szczegółowy wywiad, zapozna się z Twoją dokumentacją medyczną, np. wynikami ostatnich badań laboratoryjnych lub obrazowych, i dopiero na tej podstawie zdecyduje o wystawieniu Ci e zwolnienia. Co ważne, z takiej usługi możesz skorzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet w niedzielę i dzień świąteczny!

Materiał we współpracy z partnerem.