Teraz gramy:

Title

Artist
Background

130 osób straci pracę w sosnowieckich zakładach motoryzacyjnych

Autor: w dniu 2023-03-17

Jest porozumienie związkowców z zarządem spółki Magneti Marelli w Sosnowcu. W wyniku podpisanej umowy dojdzie do zwolnień grupowych. Z pracy odejdzie 130 osób – informuje śląsko-dąbrowska Solidarność. 

W zasadzie naszą firmę dotknęły dwa problemy. Pierwsza to kryzys w branży motoryzacyjnej. Zamówienia spadły, produkcja spadła, koszty wzrosły – mówi Aleksander Jacuniak, przewodniczący "Solidarności" w Magneti Marelli.

– Drugi problem to struktura zatrudnienia. Mamy zbyt dużo pracowników umysłowych i pracowników produkcji pośredniej w stosunku do pracowników fizycznych zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji. Pracodawca chce zmienić te proporcje, aby poprawić funkcjonowanie firmy i to kolejny powód decyzji o zwolnieniach grupowych – dodaje przewodniczący.

Wynegocjowano odprawy dla pracowników. Ich wysokość uzależniona jest od stażu pracy. Osoby ze stażem do dwóch lat otrzymają 3-miesięczne odprawy. Powyżej dwóch lat 4-miesięczne. Ze stażem co najmniej 5 lat półroczne wynagrodzenie. Pracujący w firmie co najmniej 8 lat odprawy 8-miesięczne, 15 lat 10-miesięczne, 20 lat odprawy roczne, a powyżej 25 lat 15-miesięczne.

Strona związkowa wynegocjowała też ochronę przed zwolnieniami dla zatrudnionych małżeństw – zwolnienia może dotyczyć tylko jednego ze współmałżonków. – Udało się nam też zawrzeć w porozumieniu zapis korzystny dla osób, którym do emerytury został rok. Mogą zostać zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, ale zachowają prawo do wynagrodzenia do czasu przejścia na emeryturę – dodaje przewodniczący.

Magneti Marelli w Sosnowcu zatrudnia blisko 1525 osób w dwóch zakładach – w zakładzie Marelli Sosnowiec Poland Sp .z o. o produkującym lampy samochodowe i w Marelli Sosnowiec Poland Sp. z o.o. Green Technology Solutions produkującym tłumiki.

Źródło: Śląsko-dąbrowska Solidarność