Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nastolatka brutalnie napadnięta. Sprawczynie mają 13 i 14 lat! O ich losie ma zdecydować sąd

Autor: w dniu 2023-03-17

Sprawczynie brutalnej napaści, o której głośno było w ostatnich dniach, złapane przez policję. O ich dalszym losie ma dziś zdecydować sąd. 

Policjanci z Jaworzna zajęli się sprawą pobicia i kierowania gróźb karalnych. Osobami odpowiedzialnymi za pobicie 16-latki okazały się młodsze od niej dziewczyny, a sytuacja została nagrana i trafiła do internetu. Dopiero po czasie zajęli się nią śledczy, bo ofiara milczała. Dziś o dalszym losie nieletnich miał zdecydować Wydział Rodzinny Sądu Rejowego w Jaworznie.

Nastolatka napadnięta przez młodsze od niej dziewczyny

W piątek 10 marca 2023 roku w rejonie centrum handlowego w Jaworznie, doszło do pobicia 16-latki, czego dopuściły się dwie nieletnie dziewczyny. Do zajścia doszło na parkingu podziemnym – w miejscu, które nie jest objęte monitoringiem galerii. Dotkliwie pobita ofiara, w obawie przed groźbami nieletnich sprawczyń, nie mówiła rodzicom o tym, co zaszło.

Film ze zdarzenia trafił do śledczych

Całe pobicie, nagrane przez jedną z napastniczek,  zostało później opublikowane w sieci. To na jego podstawie udało się rozpoznać brutalne, młode osoby, które nie miały litości:

-Ciągnęły 16-latkę za włosy, biły, kopały po całym ciele. Policjanci ustalili też, że to jedna z nich – 13-latka – jest autorką filmu, który trafił do sieci – mówi Sabina Chyra – Giereś, rzeczniczka śląskiej policji

Dzięki szybkiej reakcji mundurowych z referatu do spraw nieletnich i patologii, którzy zebrali materiał dowodowy, w środę namierzyli i zatrzymali obie sprawczynie. Nastolatki noc spędziły w policyjnej izbie dziecka.

Jaki był powód brutalnego pobicia?

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że powodem pobicia był "konflikt na tle rówieśniczym pomiędzy nastolatkami". Pokrzywdzona nieletnia nie wymagała hospitalizacji, jednak jest pod opieką lekarzy specjalistów. To nie pierwszy czyn karalny, jaki nieletnie mają na swoim koncie. W przeszłości wobec nich były prowadzone postępowania w sądzie dla nieletnich o demoralizację oraz czyny karalne.

Po zakończeniu postępowania materiały dotyczące sprawy zostaną przekazane do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rodzinnego w Jaworznie, z wnioskiem o zastosowanie środków wychowawczych przewidzianych w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.