Teraz gramy:

Title

Artist
Background

18. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

Autor: w dniu 2023-04-02

Czuwania modlitewne, palenie zniczy i składanie kwiatów przed pomnikami. Polacy czczą, w 18 rocznicę śmieci papieża Jana Pawła II jego pamięć.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 w Watykanie, mając 84 lata. Jako znak pamięci o zmarłym Papieżu-Polaku w różnych polskich miastach organizowane są uroczystości – zarówno te podniosłe, w których udział biorą najważniejsi przedstawiciele państwa i samorządów lokalnych, jak i te sportowe. Wśród nich sztafeta papieska organizowana w Piekarach Śląskich.

18. rocznica śmierci papieża

Konferencja Episkopatu Polski podkreśla dziś, że nie brakuje tych, którzy wyrażają zmarłemu papieżowi wdzięczność za jego posługę

-Wielu z nas ma powód, by być wdzięcznym św. Janowi Pawłowi II. Nie pozwólmy zatem, by dobro dane ludzkości przez Jana Pawła II, zostało przez kogokolwiek zniszczone i nam odebrane – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ wspominając ostatnie chwile Ojca Świętego Jana Pawła II.

Nie bez powodu w Watykanie o godzinie 21.00 polscy wierni spotkają się, by oddać cześć zmarłemu w trakcie czuwania, którego kulminacyjnym momentem będzie 21.37. Czuwanie to poprowadzą duszpasterze polonijni i studenci Duszpasterstwa Akademickiego funkcjonującego przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz przy kościele świętego Mikołaja w Ostii, a także przedstawiciele Fundacji Jana Pawła II w Watykanie. W Wadowicach zorganizowany zostanie dziś koncert "Nie zastąpi Ciebie nikt", którego początek zaplanowano na godzinę 17.30. Cześć zmarłemu oddali samorządowcy. Było tak międy innymi w Piekarach Śląskich, gdzie Karol Wojtyła pielgrzymował jako biskup, metropolita krakowski, a także kardynał, biorąc udział w majowych pielgrzymkach do Matki Boskiej Piekarskiej. W zasobach piekarskiej Izby Regionalnej znajdują się fotografie upamiętniające między innymi pielgrzymkę kardynała Karola Wojtyły do Piekar Śląskich z 1965 roku czy wizytę, jaką złożył Papieżowi Janowi Pawłowi II ks. Jerzy Wostal w 1979 roku. W dniu przypadającej dziś rocznicy, pamiętając o papieżu symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem znajdującym się na piekarskiej Kalwarii, złożyli Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie oraz Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta.

Fot. Archiwum Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich