Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rozpoczął się sezon rowerowy w Chorzowie

Autor: w dniu 2023-04-03

Trwa sezon chorzowskiego roweru miejskiego KajTeroz. Jego oficjalna inauguracja miała miejsce 31 marca w Parku Śląskim.

345 jednośladów i 40 rowerków dziecięcych przekształconych na najnowszą 4. generację wyjechało na ulice Chorzowa. Rowery z charakterystycznymi, czerwonymi oznaczeniami czekają ponownie na mieszkańców na 45 stacjach, dobrze znanych chorzowianom.

Sezon rowerowy w Chorzowie – co przygotowano?

Pojazdy 4. generacji doskonale się sprawdziły, niemalże eliminując przypadki zagubionych rowerów.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z poprzedniego wyniku zwłaszcza jeśli chodzi o ilość zniszczeń czy aktów wandalizmu. Tego nie było wcale. W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy masowo każdy rower przez ostatnie trzy lata był uszkodzony, zniszczony bądź ukradziony. Skala była ogromna. Po wprowadzeniu nowych zabezpieczeń widzimy drastyczny spadek do zera aktów wandalizmu. Dzięki temu rowery będą cały czas służyły mieszkańcom. Pozostaje więc cieszyć się z jazdy na rowerze – mówi Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa.

Fot. UM Chorzów

Nowością tegorocznej edycji KajTeroz jest powrót rowerków dziecięcych, które w tym roku otrzymały blokadę O-lock, dzięki której tak samo jak rowery standardowe będzie można zwracać przy stacjach bez konieczności wpinania ich w elektrozamki.

-Rozwijanie nowej technologii rowerów bardzo nas cieszy – największe systemy, czyli jednocześnie najbardziej rowerowe miasta decydują się na takie zmiany dając swoim mieszkańcom większą elastyczność i wygodę, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo sprzętu – mówi Cezary Dudek, rzecznik prasowy Nextbike – Sezon rowerowy w Chorzowie potrwa do listopada, a obserwując aktualne trendy liczymy, że okaże się on rekordowym pod względem wyników – dodaje.

Wypożyczanie rowerów pozostaje bez zmian – tak jak w ostatnim sezonie, aby wypożyczyć pojazd należy, korzystając z aplikacji Nextbike, zeskanować kod QR znajdujący się z tyłu roweru. Blokada na kole otworzy się automatycznie. Po zakończeniu przejazdu należy zaparkować rower przy stacji KajTeroz, a następnie zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym kole – wypożyczenie zostanie zakończone.
System KajTeroz został uruchomiony w 2018 roku i od tego czasu skorzystano z jednośladów niemalże 500 tysięcy razy. Łączny czas wypożyczeń to 14 296 326 minut, czyli blisko 10 000 dni ciągłego wypożyczenia. Tegoroczny sezon potrwa od 30 marca do 1 listopada 2023 roku.