Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Od 65 lat prezentuje bogatą przeszłość miasta i regionu. Muzeum Miejskie w Tarnowskich Górach przygotowując się do jubileuszu – zaprasza na nową wystawę. Co nowego w Muzeum? – to jej tytuł nawiązujący do muzealiów zdobytych przez placówkę w ostatnich latach.

W uratowanej przed rozbiórką kamienicy – zwanej Domem Sedlaczka istnieje od 65 lat. Muzeum Miejskie w Tarnowskich Górach z okazji jubileuszu przygotowuje nową wystawę. Jej tytuł: Co nowego w muzeum? nawiązuje do ponad 100 eksponatów wybranych spośród tysięcy zakupionych lub otrzymanych w darze w ostatnich latach.

-Tym razem pokażemy wszystkie nabytki jakie udało nam się zdobyć w ostatniej pięciolatce. Skupimy się na darczyńcach, którzy w tym czasie zadali sobie trud, poszukali, nie wyrzucili na śmietnik, przynieśli do muzeum eksponaty i przy okazji opowiedzieli nam swoją historię – mówi Bogusława Brol, kustosz tarnogórskiego muzeum.

Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 65-lecia działalności Muzeum w Tarnowskich Górach. W trzech salach zebrano ponad 100 muzealiów, wybranych spośród tych, które zakupiono lub otrzymano w darze w ostatnich pięciu latach. To między innymi porcelanowy talerz z widokiem na Wzgórze Redena, prace współczesnych tarnogórskich artystów czy XIX-wieczny "Teatrzyk Kacperka".

-Proszę sobie wyobrazić, że on wybawił 4 pokolenia tarnogórskiej rodziny. Teatrzyk Kacerka to scena, gdzie była ukryta ręka, 10 pacynek i za każdym razem można było dowolnie wymyślać sobie przedstawianą historię. Dziś nam po tej zabawce zostało powiedzenie: "Łoblyc się jak Kacer" czy "Kacprować" – zachowywać się głośno, nieadekwatnie do sytuacji. To nawiązanie do postaci błazna z dawnych teatrzyków, które niegdyś bawiły dzieci na Śląsku – dodaje Bogusława Brol, kustosz tarnogórskiego muzeum.

Jubileuszowa wystawa dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych od 18 lutego. W miejscu od 65 lat niezmiennym, czyli w Domu Sedlaczka przy Rynku 1 w Tarnowskich Górach. Radio Piekary patronuje wystawie.