Teraz gramy:

Title

Artist
Background

80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Autor: w dniu 2023-04-19

Dziś 80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. To wydarzenie szczególnie ważne dla historii Polski, Warszawy i Żydów mieszkających w różnych rejonach świata.  

Centralne obchody odbywają się dzisiaj na pl. Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie. Biorą w nich udział przedstawiciele polskich władz oraz prezydenci Niemiec i Izraela. W stolicy obecne są też delegacje z wielu innych państw. Są reprezentantami związków wyznaniowych, gmin żydowskich i instytucji upamiętniających Holokaust. Łącznie w uroczystościach ma wziąć udział ponad 1500 osób.

– Z tego wydarzenia płynie przesłanie o umiłowaniu wolności, ale też przesłanie, które jest przestrogą dla świata. Jest ono ważne szczególnie dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – powiedział minister Wojciech Kolarski.

Zaznaczył, że wizyta w Polsce prezydentów Niemiec i Izraela stanie się dla Prezydenta Andrzeja Dudy okazją do odbycia roboczych rozmów w Pałacu Prezydenckim. Dodatkowo wszystkie trzy głowy państw wezmą wspólnie udział w spotkaniu modlitewnym w synagodze poświęconym pamięci ofiar getta warszawskiego na zaproszenie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Fot. archiwum IPN

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.