(Nie)trzeźwy poranek na drogach regionu
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-01-02
Działania pod nazwą "Trzeźwość" lub "Trzeźwy poranek" trwają dziś na drogach w różnych rejonach kraju. Było tak między innymi w Piekarach Śląskich.
Początek roku jest czasem, kiedy wielu kierowców bez namysłu siada za kierownicą. Tymczasem okazuje się, że niektórzy z nich powinni zostać w domu albo… przed wejściem do auta powinni przebadać się alkomatem. Niektórzy tego nie zrobili.
Nietrzeźwy poranek na drogach regionu
Dzisiaj od wczesnych godzin rannych policjanci realizowali akcję skierowaną przeciwko pijanym użytkownikom dróg. Głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. W Piekarach Śląskich zatrzymano aż czterech nietrzeźwych kierujących. Wszyscy nieodpowiedzialni kierujący pojazdami silnikowymi stracili prawo jazdy oraz odpowiedzą przed sądem za popełnione przewinienia.
Przełom starego i nowego roku na drogach
Taką samą liczbę nieodpowiedzialnych kierujących odnotowano w powiecie bielskim w sobotę, 31 grudnia. W Międzyrzeczu Górnym 57-letni mieszkaniec powiatu bielskiego został zatrzymany do kontroli drogowej. Prowadził motorower, mając w organizmie promil alkoholu, a ponadto posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W Bystrej 48-letni mieszkaniec powiatu bielskiego zatrzymany do kontroli drogowej prowadził swoje auto marki Volkswagen, mając przeszło dwa promile alkoholu. Również w Bystrej policjanci zatrzymali 48-latka, który kierował samochodem marki Nissan, mając prawie 3 promile alkoholu. Ponadto kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, doprowadził do kolizji z samochodami marek Kia i Renault. Nieodpowiedzialnością wykazał się też 48-letni kierujący samochodem BMW, którego zatrzymano w Kozach. Ten miał w organizmie 1,5 promila alkoholu. Doprowadził do kolizji z samochodem marki Hyundai, a ponadto okazał się osobą poszukiwaną.
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.