Woda z kopalni… z sokiem? Tak, mogą z niej korzystać górnicy
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-07-07
Źródło wysoko zmineralizowanej wody znajduje się… w śląskiej kopalni. Ma dobre właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm.
Uzdatniona woda, wysoko zmineralizowana i pompowana z głębokości ponad 400 metrów pod ziemią może gasić pragnienie górników z ruchu Ziemowit Kopalni Piast-Ziemowit. Trafia też często do mieszkańców Lędzin.
Woda z kopalni Ziemowit
Stacja uzdatniania wody została oddana do użytku już w 1982 roku, a punkt odbioru wody pitnej powstał w 2012 roku. Źródło ma wiele składników mineralnych, mówi się że około 800 miligramów na decymetr sześcienny. Zawiera też takie pierwiastki jak m.in. sód, magnez czy wapń.
Woda spełnia większość wymogów
Woda jest dostępna w sieci wodociągowej ruchu Ziemowit i objęta stałą kontrolą przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach. Pracownicy kopalni mogą ją czerpać aż z 8 kranów, z wodą gazowaną, z wodą niegazowaną i z wodą z sokiem.
W tamtym roku zabutelkowano już 37 tysięcy sztuk o pojemności 330 ml. Butelki nie trafiły jeszcze na rynek, ponieważ przeznaczone są do celów promocyjnych i wewnętrznych PGG S.A. Warto wspomnieć, że kopalnia w śląskich w Lędzinach jest jedną z niewielu tak bogatych w słodką wodę. Wpływ na to mają w dużym stopniu warunki hydrogeologiczne i geologiczne.
Woda mineralna z kopalni "Ziemowit" w Lędzinach była prawdziwym przebojem podczas Szczytu Klimatycznego COP 24.
Oprac. Opracowanie: Jakub Krzysiak, Jacek Szlęk