Hangary oddane do użytku. Studenci mają nowoczesne miejsca do szkoleń

Autor: w dniu 2023-09-21

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej i gliwickiego magistratu oddali dziś do użytku dwa nowoczesne, całoroczne hangary o łącznej powierzchni ponad 1000 hektarów.
W jednym z obiektów przechowywane będą samoloty, w drugim będzie znajdował się warsztat. Z inwestycji korzystać będą przede wszystkim studenci i adepci sztuki pilotażu oraz mechaniki samolotowej. Na miejscu o walorach tej inwestycji przekonał się reporter Radia Piekary Marcin Hirnyk, który na wszystko spojrzał nie tylko z ziemi, ale także z powietrza.

Hangary Politechniki Śląskiej oddane do użytku

Politechnika Śląska powiększyła swoją bazę dydaktyczną o dwa nowe hangary lotnicze. Na lotnisku w Gliwicach oddano dziś do użytku obiekty, które będą wykorzystywane przez studentów Centrum Kształcenia Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej:

-Ta baza została stworzona pod kątem funkcjonalnym, by nasi studenci mogli realizować szkolenia, kształcenie, prace naukowe, a przede wszystkim szkolenie praktyczne w godnych warunkach XXI wieku. To są dwa hangary o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Jeden obiekt dwukondygnacyjny, administracyjno-szkoleniowy, w pełni przystosowany do obsługi statków powietrznych, przechowywania statków powietrznych, jak również prowadzenia szkoleń ze studentami realizującymi szkolenia w specjalnościach lotniczych – informował w rozmowie z Marcinem Hirnykiem profesor Jarosław Kozuba, dyrektor Centrum.

Nie są to jedyne działania podejmowane na rzecz szkolenia w tym kierunku.

– Z każdym rokiem poszerzamy nasza bazę – dodaje prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. -Mamy lotnisko z betonowym pasem startowym, nowoczesny ośrodek kształcenia pilotów i mechaników. Kończymy dużą inwestycję, która umożliwia obsługę samolotów. Jesteśmy samowystarczalni. Kształcimy pilotów, jak i mechaników, a ci mechanicy obsługują nasze samoloty. Politechnika Śląska w tej chwili ma cztery własne samoloty. Kształcimy w tej chwili 93 pilotów, 69 mechaników – dodaje prof. Mężyk.

Z nowych hangarów cieszą się studenci.

-Studia tej specjalizacji pozwalają nam na uzyskanie licencji pilota transportowego, która pozwoli nam na pilotowanie samolotów rejsowych na trasach międzynarodowych. W tym momencie nasze środowisko wzbogaciło się o nowe hangary, w których w solidnych warunkach będą przechowywane samoloty, w takich warunkach będą prowadzone prace obsługowe. Pojawiły się też pomieszczenia dla nas, gdzie między lotami będziemy mogli kontynuować nasze szkolenie naziemne – mówi Mateusz Jawień, student piątego roku nawigacji powietrznej.

Nowe hangary sprawiają, że Politechnika Śląską jest w tej chwili w czołówce uczelni kształcących w specjalnościach lotniczych. Budowa trwała ponad dwa lata. Chętni mogli dziś zobaczyć teren lotniska i jego najbliższego otoczenia z lotu ptaka:

Fot. archiwum Politechniki Śląskiej