Pomnik Kamili Skolimowskiej stanął przed Stadionem Śląskim
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-02-16
Gerard Cieślik już nie jest osamotniony. Pomnik wybitnego piłkarza i legendy Ruchu Chorzów od 2022 roku stoi przed Stadionem Śląskim. Dzisiaj odsłonięto w tym miejscu kolejny monument. Upamiętnia on Kamilę Skolimowską, która w 2000 roku zdobyła w Sydney złoty medal olimpijski w rzucie młotem. Na wydarzeniu obecny był reporter Radia Piekary Marcin Hirnyk.
W uroczystym odsłonięciu pomnika wzięli udział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, rodzice Kamili, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Zbigniew Polakowski oraz dyrektor Stadionu Śląskiego Adam Strzyżewski.
– Cieszę się, że Memoriał Kamili Skolimowskiej tak mocno wrósł w historię Stadionu Śląskiego, a Kamila, która pisze swoją legendę również po śmierci doczekała się swojego pomnika. Na Śląsku udało nam się wspólnymi siłami zbudować piękną historię sportową, która tworzy niesamowitą opowieść. Tutaj w historycznym miejscu, które łączyło przez lata mieszkańców Polski, regionu, sportowców, powstaje aleja wybitnie zasłużonych, obok stoi pomnik Gerarda Cieślika. Myślę, że to niesamowity dzień i wierzę, że Kamila będzie inspirowała młodych adeptów swoją postawą nie tylko sportową, ale i życiową – mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
W 18.02 mija 15 lat odkąd nie ma z nami Kamili Skolimowskiej. Pomnik, który z Rodzicami odsłoniliśmy przy @StadionSlaski jest naszym hołdem wobec tej wybitnej lekkoatletki, mistrzyni olimpijskiej z Sydney. Wierzę, że ten pomnik będzie przypominał o pamięci i sukcesach Kamili💪 pic.twitter.com/Doh3HnpsiA
— Jakub Chełstowski (@JakubChe) February 16, 2024
Wzruszenia z powodu takiego upamiętnienia Kamili nie kryli jej rodzice – Teresa i Robert Skolimowscy.
– Stadion Śląski to legendarny obiekt i jestem dumny, że pamiątkowy pomnik Kamili stoi właśnie tutaj. Kiedy widzę Kamilę w takim miejscu, moje serce rośnie – przyznał ojciec lekkoatletki.
Pomnik, który został dziś odsłonięty, mierzy 165 cm i waży ok. 120 kg. Przedstawia on uśmiechniętą Kamilę Skolimowską z medalem olimpijskim oraz młotem w dłoni. Całość jest zrobiona z brązu, a wykonanie figury zajęło około 3 miesięcy. Jak przyznaje Romuald Zawodnik z firmy Netgraf, która była wykonawcą pomnika, największym wyzwaniem było zrobienie medalu, ale ostatecznie udało się go wykonać tak, żeby wyglądał jak ten, który Kamila zdobyła na Igrzyskach Olimpijskich w Sidney.
W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła również udział delegacja z V Liceum Ogólnokształcącego im. Kamili Skolimowskiej w Bytomiu. Uczniowie szkoły przyznają, że cieszą się z takiego upamiętnienia gwiazdy Królowej Sportu, która dla nich stanowi szczególnie ważną postać i wzór do naśladowania.
Odsłonięty dziś pomnik to druga taka rzeźba przed Stadionem Śląskim. Kamila dołączyła bowiem do Gerarda Cieślika – wybitnego piłkarza reprezentacji Polski, który został upamiętniony w tym miejscu ponad rok temu. Sama data odsłonięcia pomnika nie była przypadkowa. Za dwa dni mija bowiem 15 lat od nagłej śmierci lekkoatletki. Kamila kochała sport i od najmłodszych lat odnosiła liczne sukcesy w rzucie młotem. Była mistrzynią olimpijską, wielokrotną medalistką i rekordzistką Polski. Zmarła niespodziewanie w wieku 26 lat podczas zgrupowania lekkoatletów w Portugalii. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dla jej upamiętnienia organizowany jest Memoriał Kamili Skolimowskiej, który od 2018 roku odbywa się na Stadionie Śląskim, a w 2022 roku dołączył do prestiżowego grona mityngów Diamentowej Ligi.