Zabytkowa siłownia Koksowni Bytom przejdzie metamorfozę!

Autor: w dniu 2024-08-29

Muzeum Koksownictwa przedstawiło w swoich mediach społecznościowych koncepcję przebudowy zabytkowej siłowni Koksowni Bytom, czyli przyszłej siedziby Muzeum Koksownictwa!

Kolejny, zabytkowy poprzemysłowy budynek w Bytomiu ma szanse na odzyskanie dawnego blasku. Po dwóch latach od uruchomienia projektu Wirtualnego Muzeum Koksownictwa, Koksownia Bytom zaprezentowała koncepcję przebudowy zabytkowego budynku siłowni w dzielnicy Bobrek:

– Utrzymanie tego budynku w takim charakterze, w którym pozwolimy wprowadzić do niego nową funkcje. Coś, co jest dzisiaj najbardziej wartościowym elementem tego budynku, czyli jego fasada, zwłaszcza fasada od strony południowej, to coś, co powstawało w latach 1900-1907 jako założenie siłowni huty "Julian", która była tutaj zlokalizowana. Założyliśmy sobie, że nadrzędnym jest utrzymanie tej bryły budynku z uzupełnieniem elementów, które uległy zniszczeniu – mówi nam architekt Mirosław Konieczny.

Dodaje przy tym, że wewnątrz budynku mają powstać zupełnie nowe przestrzenie:

– Wpisaliśmy w to nową funkcję. W zasadzie w środku powstała nowa konstrukcja, która obejmuje ilość kondygnacji, na których zlokalizowano różne funkcje. To funkcja dotycząca Muzeum Koksownictwa, ale będą też biura, miejsca pracy, być może jakaś gastronomia, funkcje uzupełniające. Całość ma być realizowana tak, żeby dać temu nowe życie – dodaje Konieczny.

Jest już wstępny plan tego, co miałoby się znaleźć w budynku po jego odnowieniu. O szczegółach mówił Marcinowi Hirnykowi Artur Wasil – prezes zarządu Petralany i koordynator projektu utworzenia Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej:

– Chcemy stworzyć miejsce, gdzie przyszli inwestorzy będą mieli możliwość lokalizowania swoich biur. Chcemy stworzyć obiekty biurowe – mówi prezes Wasil

Władze miasta nie ukrywają z kolei, że opisywane prace to dla miasta dobra informacja, bo kolejny budynek może odzyskać dawny blask

– Jest to jeden z czterech obiektów w Bytomiu spośród wielu, bo jest ich łącznie więcej, natomiast jest to czwarty ze zdecydowanym inwestorem. Z inwestorem z potencjałem, który jest na fazie przedwstępnej do realizacji. Jest tworzona dokumentacja projektowa, są tworzone koncepcje. Cieszy nas to, że funkcjonuje to w ramach bytomskich firm, ale też bytomska firma projektuje rewitalizację tego budynku. Cieszy nas, że mają szansę powstać nowe miejsca pracy – mówi Michał Bieda wiceprezydent Bytomia.

Budynek siłowni Koksowni Bytom był jednym z pierwszych obiektów przemysłowych wpisanych do rejestru zabytków województwa śląskiego. Objęto go ochroną konserwatorską już w 1984 roku.