Rozpoczyna się operacja „Feniks”
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-09-23
Już dziś rozpoczyna się wojskowa operacja pod kryptonimem "Feniks". Siły zbrojne angażują się w pomoc ludziom, którzy doświadczyli powodzi. Główny cel operacji to – jak podkreślają przedstawiciele 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej łagodzenie skutków powodzi oraz przyśpieszenie procesu odbudowy terenów dotkniętych kataklizmem.
Działania prowadzone przez żołnierzy skupiają się na odbudowie infrastruktury i zapewnieniu pomocy mieszkańcom na tych terenach, by mogli dużo szybciej wrócić do życia sprzed katastrofy. Wojskowi skupiają się na kilku kluczowych zagadnieniach. Są to:
- Bezpieczeństwo, czyli dozorowanie i wzmacnianie infrastruktury przeciwpowodziowej, w tym realizacja tymczasowej naprawy wałów przeciwpowodziowych.
- Zdrowie, czyli zapewnienie wojskowej pomocy medycznej, w tym lekarskiej na poziomie I oraz ewakuacja medyczna i wsparcie procesu szczepień.
- Mobilność, czyli odtworzenie drożności dróg i przepraw, co warunkuje tempo procesu odbudowy.
- Logistyka, czyli dostarczanie wody zdatnej do picia i jak najszybsze dostarczanie energii elektrycznej, które ma olbrzymi wpływ na jakość życia poszkodowanych.
- Szkolenie, czyli w ostatnim etapie uczynienie społeczności silniejszymi, odpornymi i lepiej przygotowanymi na zagrożenia.
W pierwszej kolejności wojsko będzie zapewniało drożność dróg. Żołnierze skupią się na usuwaniu zatorów i oczyszczaniu nawierzchni z substancji mających wpływ na bezpieczeństwo przemieszczania się. Także w obecnym czasie wojska inżynieryjne budują mosty tymczasowe, które zastąpią mosty zerwane przez wodę. Pierwszy most powstaje w Głuchołazach.
Dziś w stałym rejonie odpowiedzialności 13 ŚBOT, czyli województwie opolskim i śląskim ze skutkami powodzi mierzy się, jak informuje 13. ŚBOT, 594 żołnierzy WOT oraz 2285 żołnierzy Wojsk Operacyjnych.