Drdzeń: Poziom reagowania na sytuacje krzywdzenia dzieci jest bardzo niski

Autor: w dniu 2024-10-21

Gościem Katarzyny Kapusty w Rozmowie Dnia Radia Piekary był Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia. Mówiono między innymi o wychowaniu dzieci, kampanii prowadzonej w województwie śląskim, stand-upie, kontakcie pomiędzy rodzicami a dziećmi, przemocy rówieśniczej, "ustawie Kamilka", przemocy wobec dzieci ze strony dorosłych, kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", powiązaniu pomiędzy dzieciństwem a trudnościach w późniejszym życiu.

– Skala zjawiska jest tak duża, że zasadniczo każde dziecko doświadczy na jakimś etapie jakiejś formy przemocy rówieśniczej. Są formy skrajne, jak nagrywanie nawzajem dzieci przez siebie […] Możemy edukować rodziców, co robić, kiedy to się wydarzy. Z drugiej strony nauczycieli – mówi na temat przemocy rówieśniczej gość dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary prowadzonej przez Katarzynę Kapustę Adrian Drdzeń, prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia. – System nie jest gotowy, żeby jakkolwiek reagować – kwituje.

Poziom reagowania na sytuacje krzywdzenia dzieci jest bardzo niski – przekazuje w dalszej części dyskusji Drdzeń.  Mamy badania mówiące, że dzieci, które doświadczały sytuacji przemocowych, czyli form nieadekwatnych karania, ciągłego krzyku, są bardziej podatne na doświadczenie kryzysów zdrowia psychicznego w życiu rozwojowym – dodaje.