Arteterapia w Piekarach Śląskich. Ruszają zajęcia
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-11-06
Arteterapia to wykorzystywanie różnego rodzaju form sztuki (muzyka, plastyka, taniec, teatr) w procesie terapeutycznym oraz rehabilitacyjnym dzieci i dorosłych. Chętni będą mogli z jej zalet w Piekarach Śląskich.
8 listopada w Centrum Usług Społecznych przy ulicy Kusocińskiego 4 w Piekarach Śląskich ruszają zajęcia z arteterapii. Będą się odbywać w każdy piątek w godzinach: 10.00 – 11.15. Terapię poprowadzi – jak informuje Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowskich Górach – Mira Piechota, arteterapeutka Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowskich Górach.
Arteterapia w Piekarach Śląskich. Co warto wiedzieć?
Arteterapia to forma psychoterapii, w której sztuka i proces twórczy pomagają przepracować emocje i otwierają dostęp do naszego wnętrza: potrzeb i lęków. Metoda ułatwia, jak przekazują specjaliści, rozwiązywanie problemów i konfliktów, rozwija umiejętności interpersonalne, pomaga kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość.
Z arteterapii może korzystać każdy: dzieci, dorośli i seniorzy. Uczestnicy nie muszą posiadać zdolności artystycznych ani wcześniejszych doświadczeń terapeutycznych. Nie jest potrzebne skierowanie, nie ma też zapisów. Zajęcia z arteterapii prowadzone są też w tarnogórskim CZP. Tam zajęcia także prowadzi Mira Piechota, która zaprasza w tym przypadku w każdy poniedziałek od godz. 13.15 do 15.00.
Uczestnicy sesji arteterapii nie muszą – jak czytamy w serwisie wikipedia – posiadać zdolności artystycznych ani wcześniejszych doświadczeń. Terapeuta nie koncentruje się bowiem w pierwszym rzędzie ani na wartościach estetycznych wytworzonych obiektów, ani na ich aspekcie diagnostycznym. Kontekst psychoterapeutyczny, z właściwymi mu czynnikami leczącymi, stanowi podstawową różnicę pomiędzy arteterapią a zajęciami plastycznymi czy terapią zajęciową.
Głównym celem arteterapii jest umożliwienie klientowi dokonania zmiany, wzrostu, rozwoju osobistego poprzez stosowanie materiałów artystycznych w bezpiecznych i sprzyjających temu warunkach. Kluczową rolę w arteterapii odgrywa relacja terapeutyczna, która różni się od relacji w tradycyjnych formach psychoterapii, ponieważ zachodzi między pacjentem, osobą uczestniczącą i dziełem. Ta forma terapii może być szczególnie użyteczna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną.