Historia miasta zapisana na negatywach. Izba Regionalna digitalizuje zbiory

Autor: w dniu 2024-12-03

Stare negatywy zyskują życie i pozwalają na podróż w przeszłość. Tak jest w Piekarach Śląskich, gdzie odbywa się digitalizacja zbiorów. Wśród ujęć, które udało się ukazać szerszemu gronu odbiorców, są prawdziwe perełki.
Izba Regionalna w Piekarach Śląskich dysponuje, wypożyczonym przez Centrum Archiwistyki Społecznej, skanerem Epson V600. Dzięki niemu skanowane są unikatowe negatywy, które następnie przechowywane są w specjalnie dedykowanych im kopertach. Opisywane materiały mają duże znaczenie dla podtrzymywania pamięci o historii.

Trwa digitalizacja zbiorów Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich

Negatywy fotograficzne to rodzaj materiału światłoczułego, który odgrywał kluczową rolę w tradycyjnej fotografii analogowej. Są to obrazy powstałe w wyniku naświetlenia światłoczułej błony fotograficznej lub papieru w aparacie fotograficznym, które zawierają odwrócony (negatywowy) obraz sceny. Na negatywach, które są obecnie w posiadaniu Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, uwieczniono infrastrukturę i pracowników zakładów przemysłu ciężkiego z terenu Brzezin Śląskich, które później utworzyły ZGH "Orzeł Biały", jednak to nie wszystko.
– To tylko pobieżna analiza zawartości. Jesteśmy przekonani, że jest tam wiele perełek. Większość obiektów sfotografowanych już dziś nie istnieje – przekazywał na początku prowadzonych prac Łukasz Żywulski.
Ważne są nie tylko same zbiory, ale także osoba, która przywraca je do życia.
– Za szybą skanera zasiadł nie kto inny tylko nasz niezawodny wolontariusz Jan Klimaj, były pracownik "Orła", który z pasją i satysfakcją zabrał się do pracy. Panie Janie, wielkie ukłony. Na podziękowania przyjdzie jeszcze czas – przekazuje Żywulski.

Fot. Izba Regionalna w Piekarach Śląskich

Od momentu rozpoczęcia prac zdigitalizowano dotąd ponad dwa tysiące klatek, na których utrwalono różne sceny z życia lokalnej społeczności. Co dokładnie mówi o całym procesie zaangażowany w jego realizację Łukasz Żywulski?
"Negatywy obejmują kilka tysięcy klatek z okresu PRL. Przedstawiają nieistniejący już krajobraz przemysłowy Brzezin Śląskich wraz z infrastrukturą ZGH "Orzeł Biały" – licznymi zabudowaniami i urządzeniami kopalnianymi i hutniczymi. Nie brakuje również ludzi przy pracy, pod ziemią oraz na powierzchni. Część zdjęć to także kadry ze szkoły górniczej, Zakładowego Domu Kultury, a także zdjęcia z innych części dzisiejszych Piekar Śląskich (m.in. z Piekar i Dąbrówki Wielkiej). Wielu mieszkańców miasta będzie miało szanse na odszukanie siebie lub swoich bliskich. Część zdjęć została wykonana na kolorowych kliszach, co nadaje im wyjątkowego uroku. Najciekawsze z nich to zdjęcia piekarzanek w strojach śląskich podczas dożynek w Dąbrówce Wielkiej. Negatywy spoczywały w nienaruszonej postaci od kilkudziesięciu lat. Dzięki digitalizacji udało się uratować je od zniszczenia, bo w przypadku niektórych obiektów widać już negatywnie działający upływ czasu" – informuje Łukasz Żywulski.