Chirurg dziecięca z Katowic ukończyła prestiżowe studia z medycyny górskiej!
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-12-11
W sierpniu b.r pochwaliła się swoim osiągnięciem na Facebooku. Dr Agnieszka Wiernik, chirurg Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymała tytuł Diploma in Mountain Medicine, który uzyskała w ramach Canadian Society of Mountain Medicine podczas szkoleń odbywających się w malowniczych Górach Skalistych i Nadbrzeżnych w Kanadzie.
Ukończenie tych studiów możliwie jest jedynie w kilkunastu miejscach na świecie. Dr Wiernik tego dokonała! Ukończenie kierunku pozwoliło jej zdobyć wiedzę z zakresu medycyny górskiej w warunkach letnich i zimowych. Jak to doświadczenie opisała sama dr Wiernik na swoich social mediach?
"Z radością ogłaszam, że otrzymałam tytuł Diploma in Mountain Medicine, zatwierdzony przez UIAA, ICAR i ISMM. To osiągnięcie to spełnienie marzenia, które zrodziło się w moim sercu podczas długich, zimnych nocy w Everest Base Campie. Moja podróż zaprowadziła mnie przez zapierające dech w piersiach krajobrazy Kanady, gdzie latem eksplorowałam Góry Skaliste, a zimą ośnieżone Góry Nadbrzeżne. Pomimo, że byłam jedyną uczestniczką kursu, której językiem ojczystym nie był angielski, czułam się niesamowicie swobodnie, dzięki ciepłemu przyjęciu, jakie otrzymałam. Ten dyplom to początek wielu kolejnych przygód i dalszego rozwoju. Jestem głęboko wdzięczna za to niesamowite doświadczenie" – napisała.
Dr Agnieszka Wiernik w elitarnym gronie
Wyjątkowym osiągnięciem swojej specjalistki podzieliło się w mediach społecznościowych Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach:
Czym zajmuje się medycyna górska?
Medycyna górska to specjalistyczna dziedzina medycyny zajmująca się zdrowiem, leczeniem i ratownictwem w warunkach wysokogórskich. Uwzględnia wyzwania związane z ekstremalnymi wysokościami, niską temperaturą, niskim ciśnieniem atmosferycznym i niedoborem tlenu. Specjaliści w tej dziedzinie badają wpływ tych warunków na organizm człowieka, zapobiegają urazom związanym z aktywnością górską oraz szkolą w zakresie ratownictwa w trudno dostępnych terenach. Medycyna górska łączy wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami, często zdobywanymi podczas wypraw w ekstremalne środowiska. Jakie umiejętności muszą posiadać lekarze górscy, oprócz oczywistego leczenia pacjentów? Lekarze specjalizujący się w medycynie górskiej muszą opanować szereg unikalnych umiejętności, które wykraczają poza standardową praktykę medyczną. Kluczowe jest zrozumienie fizjologii wysokogórskiej, czyli wpływu niedoboru tlenu i niskiego ciśnienia na organizm człowieka. Wymagana jest także zdolność do prowadzenia akcji ratunkowych w trudno dostępnych terenach, znajomość zasad nawigacji i przetrwania w ekstremalnych warunkach, takich jak lawiny czy śnieżyce, oraz obsługa sprzętu wspinaczkowego i transportowego. Kluczowa jest również ścisła współpraca z zespołami ratunkowymi, co wymaga doskonałej komunikacji i koordynacji działań.
Jak wygląda jedna z "faz", które prowadzą do zdobycia dyplomu?
Dr Wiernik, jeszcze przed zdobyciem dyplomu pokazała na swoim Facebooku jak wygląda zimowa faza nauki medycyny górskiej. Mimo trudnych, bardzo zimnych warunków, czuła ogromną satysfakcję z otrzymanej wiedzy.
Gratulujemy otrzymania tak prestiżowego tytułu i życzymy dalszych sukcesów!
Oprac. Nikola Wylężek