Chwalebne Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-04-11
Temu przedstawieniu przygląda się każdorazowo wiele osób. Już w ten weekend odbędzie się pierwsza odsłona Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej na piekarskiej Kalwarii.
Parafia imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich organizuje – co stało się już tradycją – Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Odbędzie się piekarskiej Kalwarii. W roku 2025 odbędą się obchody Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku.
– 125 lat od powstania pierwszego misterium. Taka ciekawostka, tak sobie policzyłem po kalendarzu, 13 kwietnia, kiedy będziemy obchodzić Niewiedzielę Palmową, wypadnie równe 125 lat, kiedy w 1900 roku był Wielki Piątek. Pierwotne misteria, które były właśnie jako żywomęka, odbywały się tylko kilkukrotnie. Niestety zawierucha dziejowa spowodowała to, że trzeba było od tego odejść, ale w tym roku mamy równe 10 lat od tworzenia właśnie tego misterium – mówi nam Mateusz Łyko, jeden z organizatorów Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich.
Fot. Magdalena Lubecka/Foto Lubecki
Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Bazylice i na Kalwaryjskim Wzgórzu. Kiedy będą odbywać się kolejne odsłony misterium?
- Niedziela Palmowa – 13 kwietnia godz. 9.30 – wjazd Jezusa do Jerozolimy, procesja z palmami do Bazyliki
- Wielki Czwartek – 17 kwietnia godz. 9.00 – ostatnia wieczerza, pojmanie i uwiezienie. O godz. 18.00 – msza wieczerzy pańskiej
- Wielki Piątek – 18 kwietnia godz. 8.00 – ciemna jutrznia, 9.00 – gorzkie żale z kazaniem pasyjnym, przejście na Kalwarię. Jezus przed sądem, męka i śmierć – Rajski Plac. 18.30 liturgia Wielkiego Piątku.
- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 20 kwietnia godz. 12.00 suma odpustowa – Kościół Kalwaryjski.
Chwalebne Misterium Męki Pańskiej odgrywane na "Śląskiej Jerozolimie" jest ogromnym przedsięwzięciem nie tylko artystycznym, ale i logistycznym. W tym wielkim dziele zaangażowanych jest blisko sto dwadzieścia osób, aktorów, osób z zaplecza scenograficznego, technicznego i organizacyjnego. Misterium to nie tylko przeżycie artystyczne, ale przede wszystkim przeżycie duchowe. Misterium Męki odbywa się pod honorowym patronatem biskupa Katowickiego ks. Marka Szkudło i Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Kajdan.
Zdjęcia: M.Lubecka/Foto Lubecki