Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Afera w reprezentacji Polski U-17. Kluby wydały oświadczenia

Autor: w dniu 2023-11-06

Czterej piłkarze reprezentacji Polski w piłce nożnej U-17 bohaterami afery alkoholowej. Mieli być wzorem, teraz muszą mierzyć się z krytyką. Doniesienia pojawiające się w sieci potwierdza PZPN.

Portal meczyki.pl poinformował, że piłkarze reprezentacji U-17 Oskar Tomczyk, Filip Rózga, Filip Wolski oraz Jan Łabędzki zostali "usunięci ze zgrupowania w związku z niesportowym zachowaniem oraz złamaniem regulaminu". Do sprawy odniósł się Polski Związek Piłki Nożnej za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Reprezentacja Polski U-17, przygotowując się do mistrzostw świata, grała towarzysko na Bali ze Stanami Zjednoczonymi. Gdy niedziela chyliła się ku końcowi, trener Marcin Włodarski odwiedził pokoje zawodników. Pierwszy obchód, jak informuje portal meczyki.pl, nie przyniósł niepokojących obserwacji, jednak drugi pokazał, że dwa pokoje są puste. Wyspa, gdzie przebywają teraz piłkarze, jest niewielka, zatem ich odnalezienie nie było trudne. Siedzieli w barze, na stole stał alkohol, a sami piłkarze wyglądali, jak informuje portal meczyki.pl, na pijanych.

Sytuacja jest dla trenera Włodarskiego niewygodna, bo pierwszy mecz mundialu odbędzie się już 11 listopada. Polacy zmierzą się wtedy z Japonią. Nie wiadomo jednak, jakie decyzje będą teraz podjęte, a to, do czego doszło, jest  smutne, bo opisani piłkarze – jak oceniają komentatorzy – są obiecujący, a w ich sprawie stanowisko zaczęły zajmować poszczególne kluby. Co w nich znajdujemy?

"Stanowisko klubu dotyczące przekazanej przez Polski Związek Piłki Nożnej informacji o usunięciu ze względów dyscyplinarnych czterech piłkarzy, w tym Oskara Tomczyka i Filipa Wolskiego z Lecha Poznań, ze zgrupowania reprezentacji Polski do lat 18. Kadra przygotowuje się w Indonezji do rozpoczynających się za kilka dni mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. W Lechu Poznań absolutnie nie ma zgody na zachowania niegodne reprezentanta kraju i zawodnika Kolejorza. Nie takie są nasze wartości klubowe. W naszej Akademii, która uchodzi za wzorową w tej części Europy, staramy się nie tylko wychowywać świetnych piłkarzy, którzy później debiutują w dorosłej reprezentacji Polski, ale również dobrych ludzi. Dlatego z całą stanowczością potępiamy niesportowe zachowanie, jakie było udziałem dwóch naszych piłkarzy. Czekamy na powrót tych graczy do Polski, ale już dziś zapowiadamy wyciągnięcie wobec nich surowych konsekwencji." – czytamy na stronie internetowej Lecha Poznań.

"Na zgrupowaniu reprezentacji Polski do lat 18 przed mistrzostwami świata w piłce nożnej, które odbędą się w Indonezji, zapadła decyzja o usunięciu ze względów dyscyplinarnych czterech piłkarzy w tym Jana Łabędzkiego. Klub zdecydowanie potępia zachowanie zawodnika i zapowiada wyciągnięcie wobec niego surowych konsekwencji." – czytamy z kolei na stronie ŁKS-u Łódź.

"W związku z informacją przekazaną przez Polski Związek Piłki Nożnej o usunięciu ze względów dyscyplinarnych czterech zawodników, m.in. Filipa Rózgi, ze zgrupowania reprezentacji Polski do lat 18, Miejski Klub Sportowy Cracovia SSA oświadcza:

– Nasz Klub w pełni popiera decyzję sztabu reprezentacji Polski do lat 18, a także Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zachowanie, za jakie zawodnicy zostali odsunięci z kadry jest niegodne piłkarzy reprezentujących Polskę na dużym międzynarodowym turnieju, jakim są Mistrzostwa Świata do lat 17. Było to też zdarzenie, które mocno narusza zasady, jakimi kierować powinien się jakikolwiek piłkarz. Profesjonalizmu i właściwego podejścia do sportu uczymy w naszej Akademii od najmłodszych lat i zdarzenie, którego uczestnikiem był także piłkarz Pasów jest takim, które wymaga potępienia. Po powrocie Filipa Rózgi do Polski zapowiadamy wyciągnięcie surowych konsekwencji." – informuje z kolei Cracovia.

Trwają, jak informuje portal meczyki.pl, rozmowy z FIFA, czy w miejsce czterech wspomnianych zawodników będzie można powołać innych, ale niewykluczone, że selekcjoner będzie mógł skorzystać tylko z 17 piłkarzy.

Źródło: meczyki.pl