Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akcja „Trzeźwość” na drogach Piekar Śląskich

Autor: w dniu 2023-01-09

W Piekarach Śląskich prowadzone były dziś działania pod nazwą "Trzeźwość". Nie brakowało niestety kierowców, którzy prowadzili swoje auta po spożyciu alkoholu.

Od wczesnych godzin rannych piekarscy policjanci prowadzili dziś akcję skierowaną przeciwko pijanym użytkownikom dróg. Nie brakowało tych, którzy zdecydowali się siąść za kierownicą, choć nie powinni – z wielu powodów – decydować się na to działanie.

Ile osób zatrzymano podczas akcji "Trzeźwość"?

Mundurowi prowadzili kontrole stanu trzeźwości kierujących, jednocześnie w kilku lokalizacjach na mapie Piekar Śląskich. Zatrzymali aż pięciu kierujących, którzy byli po spożyciu alkoholu. To jednak nie wszystko, bo nie brakuje osób prowadzących bez stosownych uprawnień. 41-latkowi z powiatu tarnogórskiego zabrano prawo jazdy, a 47-letni mieszkaniec powiatu będzińskiego kierował Fordem pomimo dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wszyscy nieodpowiedzialni kierujący odpowiedzą przed sądem za popełnione przewinienia. Mundurowi przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.