Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Budynek odporny na wstrząsy powstanie w Bytomiu

Autor: w dniu 2023-01-09

Tąpnięcia spowodowały setki uszkodzeń budynków na terenie województwa śląskiego, również w Bytomiu. Właśnie w tym mieście powstanie wyjątkowa nieruchomość – odporna na takie uszkodzenia. Poznaliśmy szczegóły.

To będzie eksperyment naukowo – badawczy. Firma z Krakowa zbuduje w Bytomiu dom odporny na szkody górnicze. Teren, na którym powstanie został już wskazany… w Miechowicach.

-Będzie wydzierżawiony prawdopodobnie od drugiego kwartału. Na to są już wszystkie zgody. To teren przy ulicy Elektrownia, na obszarze aktywnym górniczo. Firma chce tam wybudować budynek drewniany, wielokondygnacyjny o konstrukcji szkieletowej – mówi Włodzimierz Drogoś, naczelnik wydziału obrotu nieruchomościami bytomskiego ratusza.

Bytom był jedną z kilku lokalizacji branych pod uwagę.

-Firma z Krakowa poszukiwała dwóch lokalizacji na terenie Polski, tam gdzie są tereny aktywne sejsmicznie. Oczywiście w Bytomiu nie ma terenów aktywnych sejsmicznie, ale oddziaływania szkód górniczych są zbliżone do oddziaływań sejsmicznych, stąd też zaproponowaliśmy im teren i oni go zaakceptowali – dodaje naczelnik Drogoś.

Jeśli konstrukcja wytrzyma tzw. tąpnięcia, spółka zamierza wdrożyć tego typu modułowe domy na nękanej przez trzęsienia ziemi Islandii.