Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akcja w kopalni Pniówek. Odnaleziono 5 górników

Autor: w dniu 2023-09-11

Ratownicy górniczy w sobotni ranek wznowili akcję w kopalni Pniówek. Dzisiaj wiadomo, że udało się dotrzeć do mężczyzn uwięzionych pod ziemią. 

Ratownicy odnaleźli 5 z 7 górników zaginionych podczas katastrofy w kwietniu minionego roku. Pięciu górników odnaleziono w chodniku nadścianowym N – 12 za wlotem do ściany N – 6.

Akcja prowadzona w trudnych warunkach

Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji transport odnalezionych górników na powierzchnię będzie trwał około doby.

Ratownicy podjęli także próbę wejścia do ściany N-6, w której znajduje się pozostałych dwóch zaginionych.

Niestety okazało się, że warunki w ścianie nie pozwalają na bezpieczne prowadzenie akcji ratowniczej. Po wytransportowaniu odnalezionych górników rejon ściany zostanie ponownie otamowany.

-Aby dotrzeć do miejsca, w którym przebywają dwaj zaginieni górnicy, wydrążona zostanie dodatkowa przecinka (jedna lub dwie) z pochylni N-9 do ściany N-6. Drążenie przecinki oraz przygotowanie do kolejnej akcji może potrwać około miesiąca – informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Do tej pory w akcji wzięło udział 61 zastępów ratowniczych, w tym 16 zastępów z CSRG.

Do katastrofy w kopalni Pniówek doszło 20 kwietnia 2022 roku, kilometr pod ziemią. Wybuchł metan, w strefie zagrożenia znajdowało się wtedy 42 pracowników. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać. Trzy godziny później doszło do kolejnego wybuchu. W zagrożonym rejonie pozostało siedmiu pracowników, w tym zastęp ratowniczy. Akcja została przerwana 2 maja.

W sumie, w wyniku wybuchów metanu życie straciło dziewięciu górników, a siedmiu nadal jest uważanych za zaginionych. Rannych zostało 30 osób.