Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akcja w kopalni Pniówek. Odnaleziono ostatniego zaginionego górnika

Autor: w dniu 2023-10-21

W kopalni Pniówek zakończyła się akcja poszukiwacza. Ratownicy odnaleźli ostatniego z siedmiu górników zaginionych podczas katastrofy w kwietniu 2022 roku.

Poszkodowanego zlokalizowano w ścianie N-6 w okolicach kombajnu ścianowego. Jego ciało zostało wytransportowane na powierzchnię i przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach.

Aby dotrzeć do mężczyzny ratownicy musieli przebić się do ściany N-6 z nowo wydrążonej przecinki N-6a, zabezpieczyć skrzyżowanie, przewietrzyć wyrobisko i zdemontować elementy obudowy ścianowej.

Ratownicy pracowali w bardzo trudnych warunkach klimatycznych.

Kierownik akcji ratowniczej po konsultacjach z poszerzonym zespołem sztabu akcji podjął decyzję o otamowaniu ściany N-6 ze względu na wzrost zagrożeń w ścianie N-6 oraz w sąsiednich rejonach kopalni. Po wybudowaniu przez ratowników tamy izolacyjnej z pian ciężkich – akcja ratownicza zostanie zakończona, a następnie rejon zostanie otamowany tamą izolacyjną przeciwwybuchową z przełazami.

W akcji ratowniczej wzięło udział 26 zastępów ratowniczych, w tym 4 z CSRG w Bytomiu.

Do katastrofy w kopalni Pniówek doszło 20 kwietnia 2022, kilometr pod ziemią. Wybuchł metan, w strefie zagrożenia znajdowało się wtedy 42 pracowników. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać. Trzy godziny później doszło do kolejnego wybuchu. W zagrożonym rejonie pozostało siedmiu pracowników, w tym zastęp ratowniczy. Akcja została przerwana 2 maja.