Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akt oskarżenia przeciw grupie produkującej klefedron

Autor: w dniu 2023-02-17

Produkowali klefedron – pochodną groźnego narkotyku. Gotowy jest już akt oskarżenia wymierzony w działającą na Śląsku grupę przestępczą. Śledztwo w ich sprawie prowadzi śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Aktem oskarżenia w sprawie objętych jest osiem osób – jedna z nich była już w przeszłości karana za przestępstwa narkotykowe. Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło rok temu, gdy w Sosnowcu zlikwidowano laboratorium narkotykowe. Kolejne laboratorium zostało zlikwidowane pół roku później na terenie powiatu będzińskiego.

Produkowali klefedron – jest akt oskarżenia

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcję znacznych ilości narkotyków w postaci klefedronu, za co grozi do 15 lat więzienia.

Dwa zlikwidowane laboratoria narkotykowe

Do pierwszych zatrzymań doszło 19 stycznia 2022 r. kiedy funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali na terenie Sosnowca laboratorium wytwarzające narkotyk syntetyczny o nazwie 4 CMC – Klefedron. Kolejne laboratorium zostało zlikwidowane 29 czerwca 2022 r na terenie powiatu będzińskiego. Z ustaleń śledztwa wynika, że w proceder zaangażowane były osoby wywodzące się ze środowiska związanego z przestępczością narkotykową, na co wskazuje również profesjonalny sposób zorganizowania i wyposażenia zlikwidowanych laboratoriów.

Klefedron – niebezpieczny dla życia i zdrowia

W toku śledztwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że do czasu zatrzymania sprawcy wyprodukowali narkotyki, a także posiadali bazę surowcową do dalszej produkcji, łącznie kilku milionów dawek efektywnych tj. zdolnych do jednorazowego odurzenia dorosłej osoby. Szacunkowa czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków wynosiła 30 milionów złotych.  Klefedron stosowany jest jako środek stymulujący, euforyzujący oraz empatogenny. Jego działanie psychoaktywne zbliżone jest do tradycyjnego mefedronu. Jest narkotykiem silnie uzależniającym, a przy tym nawet jednorazowe jego zażycie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: PK