Teraz gramy:

Title

Artist
Background

American Cars Mania w Katowicach. Znamy szczegóły wydarzenia!

Autor: w dniu 2023-12-18

American Cars Mania, czyli największy zlot entuzjastów amerykańskich samochodów w Polsce i jeden z największych w Europie odbędzie się w stolicy województwa śląskiego. Przedstawiono szczegóły.

W poniedziałek, 18 grudnia na konferencji prasowej w Willi Goldsteinów Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic i organizatorzy American Cars Mania podpisali list intencyjny, potwierdzający tym samym termin kolejnej edycji największej plenerowej imprezy motoryzacyjnej w Polsce, która skupia wielbicieli amerykańskiej motoryzacji i kultury.

– W czerwcu American Cars Mania po raz pierwszy odbyła się w Katowicach. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, dlatego chcemy ten projekt kontynuować. American Cars Mania wpisuje się w przestrzeń lotniska na Muchowcu i stanowi atrakcję nie tylko dla fanów motoryzacji. Kolejna edycja imprezy będzie okazją do zwrócenia uwagi na aspekt bezpieczeństwa na drodze, gdyż w ramach wydarzenia odbędą się także aktywności edukacyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie! W zlocie udział wezmą skrzydlate pojazdy marki Cadillac z lat 60., policyjne wozy żywcem wyjęte z ulic San Francisco i potężne muscle cary, jak Chevrolet Camaro czy Ford Mustang z silnikami V8 i 500 końmi pod wypielęgnowaną maską.

– Grubo ponad 1000 amerykańskich samochodów zgromadziła rekordowa X edycja, a w 2024 roku będzie ich znacznie więcej! – mówi Mariusz Wypychowski, prezes Fundacji American Cars Mania. Katowicką imprezę odwiedziło prawie 40 000 widzów. Co ich przyciągnęło?  – Na pewno wyróżnia nas unikatowa formuła i atmosfera – to połączenie zlotu fanów amerykańskiej motoryzacji, targów branżowych, imprezy plenerowej z koncertami, wyścigami na 1/4 mili, pokazami pojazdów amerykańskich służb w jednym miejscu – dodaje wiceprezes Fundacji American Cars Mania Adam Rostalski.

Fot. Gosia Herl

American Cars Mania. "Poczujesz moc na własnej skórze"

Ci, którzy będą chcieli zasiąść za kierownicą jednego z wyjątkowych samochodów, będą mieć taką szansę. Organizatorzy zapewniają, że właściciele aut chętnie zaprezentują je z bliska i opowiedzą o ich historii. Zresztą to właśnie użytkownicy tych wyjątkowych pojazdów są "esencją" wydarzenia.

Dla nich XI American Cars Mania będzie okazją do wymiany doświadczeń o utrzymaniu w dobrej kondycji swoich odrestaurowanych maszyn i podzieleniu się swoja pasją. Dla odwiedzających będzie to niepowtarzalna okazja, żeby na żywo zobaczyć legendy motoryzacji, poczuć zapach skóry komfortowych foteli i na własnym ciele poczuć pomruk basów silników V8.

– To będzie nie lada gratka dla miłośników amerykańskich samochodów. Kto z nas nie marzył by Chevroletem albo Dodgem przejechać się legendarną Route 66. Na naszym zlocie będzie można poczuć namiastkę tego klimatu – mówił w trakcie briefingu prasowego Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Wyścigi na płycie lotniska Muchowiec

Jedną z atrakcji podczas zlotu będą wyścigi na 1/4 mili rozgrywane na pasie startowym katowickiego lotniska Muchowiec. Warto przypomnieć, że tegoroczne zawody wygrała… Tesla. Organizatorzy stawiają na połączenie tradycji amerykańskiej motoryzacji i nowoczesności, stąd oprócz muscle carów z silnikiem V8 mile widziane są Tesle i ich właściciele. Szczególną opieką i uwagą otoczone są jednak samochody zabytkowe, dlatego właściciele aut sprzed 1966 roku mogą pojawić się na zlocie za darmo.

8 największych atrakcji zlotu American Cars Mania:

  • Konkurs na najmocniejszy samochód American Cars Mania i testy mocy na mobilnej hamowni;

  • Prezentacje Car Audio Demo;

  • Strefa militarna – pokaz pojazdów wojskowych i sprzętu bojowego;

  • Konkurs, w którym do wygrania będzie samochód-niespodzianka!;

  • Symulatory jazdy i miasteczko warsztatowe;

  • Muzyka na żywo ze sceny i strefa gastronomiczna z foodtruckami;

  • Wyścigi na 1/4 mili;

  • Wybory Miss Pin Up 2024.

Całość imprezy poprowadzi dziennikarz motoryzacyjny Jakub Bielak.

Strefa medyczna – promocja zdrowia i bezpieczeństwa na drogach

Organizatorzy American Cars Mania i miasto Katowice stawiają także na edukację i poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zlotowi będą towarzyszyć pokazy służb ratowniczych oraz szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Każdy powinien wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku, żeby uratować życie poszkodowanym. Dlatego wizyta na zlocie będzie okazją, by pod okiem fachowców potrenować na fantomach masaż serca czy umiejętność posługiwania defibrylatorem. W strefie medycznej będzie specjalny ambulans (Chevrolet) Polsko-Amerykańskiej Fundacji Polish Foundation Of American Culture, w którym można oddać krew i przebadać się pod okiem fachowców.

Viking European Strongman Cup i American Cars Mania łączą siły. Kiedy odbędzie się wydarzenie?

Na terenie lotniska Muchowiec, podczas American Cars Mania w niedzielę 23 czerwca 2024 r., zostaną przeprowadzone zawody strongmanów w ramach Viking European Strongman Cup. Najlepsi siłacze z Polski i siedmiu europejskich państw będą podnosić samochody, przeciągać ciężarówki, przenosić bloki silników.

– Elita strongmanów wraca do Polski. Pierwszy raz od wielu lat impreza rangi cyklu Pucharu Europy zostanie rozegrana w Katowicach, gdzie zobaczycie najlepszych zawodników – mówi Piotr Kwiatkowski, organizator z Harlem Strongman Federation.

Polskę reprezentować będą między innymi: Marek Czajkowski, Mistrz Polski Open 2022, 2023 dwukrotny Mistrz Europy U 105 i U 110, a także Robert Cyrwus, Mistrz Polski 2020, zdobywca wielu Pucharów Europy i Świata, oraz Tomasz Bator Mistrz Świata 2020 U 105. Na obydwie imprezy i wszystkie atrakcje obowiązywać będzie jeden, wspólny bilet.

Fot. K. Kalkowski

Bilety można kupić przez stronę www.americancarsmania.pl.

Przyszłoroczna edycja wydarzenia zorganizowana zostanie w dniach 21-23 czerwca 2024 roku na lotnisku Muchowiec w Katowicach.

O American Cars Mania

Największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez dla entuzjastów amerykańskiej motoryzacji i kultury. Już od ponad 10 lat gromadzi właścicieli ponad 1000 kultowych aut Made in USA łącząc zlot z targami branżowymi, plenerowymi koncertami, pokazami pojazdów amerykańskich służb, gwiazdami motoryzacji, wyścigami na 1/4 mili i strefą gastronomiczną w jednym miejscu. Event odwiedzają co roku tysiące widzów, a swój wizerunek związały z nim największe firmy branży motoryzacyjnej i inne, którym bliski jest The American Way of Life. Największym potencjałem imprezy są ludzie i ich pasja do klasycznej, amerykańskiej motoryzacji, ale otwarci także na nowe technologie i trendy. Pomysłodawcami i organizatorami American Cars Mania są Mariusz Wypychowski i Adam Rostalski, którzy angażują się również w projekty charytatywne, jeżdżąc po Polsce ambulansem medycznym Chevrolet i promując zdrowy styl życia w ramach założonej przez nich Polsko-Amerykańskiej Fundacji Polish Foundation Of American Culture. Wcześniejsze edycje odbywały się w Miliczu, Oleśnicy i Wrocławiu.