Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Antoś nie widział od urodzenia. Ma szansę na odzyskanie wzroku

Autor: w dniu 2023-01-13

Antoś od urodzenia był niewidomy. Koniecznością było zatem dokonanie obuocznego przeszczepu rogówek. Udało się tego dokonać w krótkim czasie i jest wielka szansa na to, że odzyska wzrok.

Lekarze Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przeprowadzili zaledwie w ciągu miesiąca dwa udane przeszczepy siatkówek w oczkach rocznego Antosia.

– Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku – już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca.

Antoś nie widział od urodzenia. Początkowo nie było szans na to, by jakikolwiek ośrodek medyczny pomógł w tej sytuacji.

– Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – ze łzami w oczach mówi Edyta Stasiak, mama Antosia. – Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie – dodaje.
Operacja okulistyczna została przeprowadzona wczoraj i przebiegła zgodnie z planem
– Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego – mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego. – Dzięki wsparciu Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów. A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci – dodaje dyrektor Trzebinczyk.
Władze województwa podkreślają, że zarówno kadra medyczna, jak i inwestowanie w ochronę zdrowia mają ogromne znaczenie dla regionu.
– Inwestycje w służbie zdrowia to jedno – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dosłownie, dokonywać dzięki temu medycznych cudów – dodaje.
Równocześnie wyraża uznanie dla medyków z katowickiego szpitala.
Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia i dziś, kiedy właśnie dzięki naszym medykom w pełni odzyskał wzrok, to kolejnym, chyba jak najbardziej właściwym życzeniem będzie, by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory. Sukces tej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu. Tylko w ten sposób możemy pomóc kolejnym pacjentom, którzy chcą wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby tak się stało – dodaje marszałek Chełstowski.
Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, którzy są obuocznie niewidzący to zabiegi wyjątkowo rzadkie.
– Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje w kraju – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca. – Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg – dodaje.

Fot. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach