Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Awaria ŚKUP spowodowana cyberatakiem

Autor: w dniu 2023-02-09

Awaria systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych trwa już drugi dzień. Wiele było domysłów dotyczących przyczyny problemu. Dziś ZTM informuje o cyberataku. 
W nocy z 7 na 8 lutego nastąpiła awaria systemu centralnego ŚKUP. Jej przyczyną była – jak informuje ZTM – zewnętrzna, celowa ingerencja osób trzecich. O zdarzeniu zawiadomiono już odpowiednie służby.

Cyberatak przyczyną problemów w działaniu ŚKUP?

Jednym z kluczowych zagdnień związanych ze sprawą jest to, czy dane pasażerów nie zostały w jakikolwiek sposób naruszone lub zagrożone. Było to również jednym z tematów dzisiejszej Rozmowy Dnia. System, który uległ atakowi – jak zapewnia ZTM – nie przechowuje tego typu zasobów informacji. Bezpieczne są również pieniądze zgromadzone w elektronicznej portmonetce kart ŚKUP – po przywróceniu systemu, będą dostępne dla pasażerów. Obecnie najważniejsze dla przewoźnika jest to, by przywrócić system z tworzonych codziennie kopii zapasowych. Zadanie to będzie jednak czasochłonne, bo wymaga prac nad utworzeniem nowej, bezpiecznej infrastruktury informatycznej. Przez to usunięcie awarii może potrwać kilka dni.

Sprawa zgłoszona policji

Atak został zgłoszony policji. Powiadomiono też służby związane z bezpieczeństwem Internetu oraz ochroną danych osobowych – NASK oraz Urząd Ochrony Danych Osobowych.
-Przy przywracania funkcjonalności systemu współpracujemy z jego twórcą, firmą Asseco. W działania zaangażowana zostanie także zewnętrzna firma wyspecjalizowana w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Firma zbierze materiał dowodowy i przeanalizuje okoliczności, w jakich doszło do ataku oraz wypracuje rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa systemu – czytamy w oficjalnym komunikacie ZTM