Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Będzie nowy lokal na kulturę w Katowicach

Autor: w dniu 2024-05-02

Fundacja Wydźwięk podpisała umowę z Katowickim TBS po wygranej w konkursie "Lokal na kulturę" ogłoszonym przez spółkę 2 miesiące temu. Jego przedmiotem była możliwość wynajmu na preferencyjnych warunkach lokalu znajdującego się przy ul. Pod Kasztanami 63.

6 podmiotów oferujących różnorodne propozycje działalności kulturalnej rywalizowało o to, by prowadzić swoją aktywność właśnie w tym miejscu. Wśród propozycji zgłaszanych przez uczestników I edycji "Lokalu na kulturę" były m.in. zajęcia muzyczne, plenery malarskie, czy warsztaty kulinarne.

Fundacja Wydźwięk przekonała nas profesjonalnym podejściem do aplikacji oraz historią realizowanych przedsięwzięć. Przy tego typu projektach należy zwracać uwagę nie tylko na plany organizacji jakie przedstawia w aplikacji, ale także na dokonania, którymi może się pochwalić i zasoby potrzebne do przeprowadzenia proponowanych aktywności. Fundacja Wydźwięk wydaje się najbardziej przekonująca pod każdym względem. Z niecierpliwością oczekujemy na rozpoczęcie przez nią działalności i przedstawienie oferty kulturalnej mieszkańcom Giszowca – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Fundacja Wydźwięk planuje rozpoczęcie działalności od sierpnia tego roku. Zanim ruszą pierwsze zajęcia, lokal, do którego się wprowadzi, musi zostać wyremontowany i dostosowany do prowadzenia zaplanowanych aktywności. W programie zajęć mają znaleźć się różnorodne warsztaty i wydarzenia artystyczne dla wszystkich grup wiekowych m.in. kameralne koncerty, jam sessions, muzykobajki, warsztaty plastyczne prowadzone przez śląskich artystów i artystki, prelekcje dotyczące historii sztuki, półkolonie ze sztuką czy warsztaty arteterapeutyczne.

Jesteśmy wdzięczne TBS Katowice za obdarowanie nas zaufaniem, entuzjazmem oraz przychylnością. W tej chwili przygotowujemy się do drobnego remontu, aby jak najszybciej dostosować lokal do naszych artystycznych działań oraz udostępnić go lokalnej społeczności – mówi Teresa Woźniak-Pacan, prezes Fundacji Wydźwięk.

W lokalu przy ul. Pod Kasztanami 63 poza działalnością kulturalną wynajmujący będzie mógł tam także prowadzić w ograniczonym zakresie działalność gospodarczą. Warunkiem jest jednak to, że środki z niej uzyskane będą przeznaczone na wspomaganie działalności związanej z kulturą. Wskazany lokal usytuowany jest na parterze budynku z bezpośrednim wejściem z ulicy. Wysokość czynszu jest bardzo atrakcyjna, bo wynosi jedynie 8zł netto/m2 przez pierwsze 3 lata najmu. Jednak by mieć pewność, że warunki umowy są dochowane zwycięska fundacja będzie musiała raportować do KTBS jak przebiega jej aktywność kulturalna w wynajmowanym miejscu.

Foto i źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza