Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszyła kampania o obowiązkowych szczepieniach

Autor: w dniu 2024-05-02

"Mamo, Tato pamiętajcie o moich szczepieniach" – to hasło kampanii informacyjnej, którą rozpoczął właśnie śląski Sanepid. Ma zwracać uwagę na obowiązkowe szczepienia dla najmłodszych, bo jak pokazują statystyki, na Śląsku, kilkanaście tysięcy osób nie dopełnia tego obowiązku.

Kampania ma na celu przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat znaczenia szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych, która w przyszłości pomoże młodym osobom, rodzicom w racjonalnym podejmowaniu decyzji odnośnie szczepień.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne jest bardzo ważne, COVID-19 i pandemia pokazały, jak wiele zależy od prawidłowych zachowań, dlatego ważne, by przypominać o istocie szczepień dzieci i dorosłych. Ta kampania skierowana jest m.in. do rodziców. Zostały opracowane i wydane kolorowe broszury, które będą rozdawane m.in. na porodówkach – mówił Marek Wójcik, Wojewoda Śląski.

Aktualnie obserwowany jest niepokojący wzrost chorób (krztusiec, odra), którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, a dzieje się tak ze względu na to, że niewystarczająca liczba osób się szczepi.

Dzięki dobrodziejstwu szczepień zapomnieliśmy o starych, dobrze znanych chorobach, które właśnie dzięki nim zostały zredukowane w sposób istotny. Część chorób zakaźnych udało się eradykować, czyli wykorzenić z naszej populacji. Takim sztandarowym przykładem jest ospa prawdziwa. Ale dobrzy "starzy znajomi" niestety podnoszą głowę wtedy, kiedy zaistnieje luka w ochronie biologicznej naszego społeczeństwa – mówił dr Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy dziecko nie zostało zaszczepione, jego opiekunowie najpierw otrzymują wezwanie na zabieg, a następnie upomnienie. Kolejnym krokiem jest kara pieniężna oraz grzywna. Ta ostatnia może wynieść jednorazowo do 10 tysięcy złotych.

Foto i źródło: Śląski Urząd Wojewódzki