Piekarska „Jedynka” świętuje 110-lecie
Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga w dniu 2024-05-02
Gala jubileuszowa, Szkolny Piknik Rodzinny, szalona Dyskoteka Absolwentów, Festiwal Kolorów Holi i wiele innych atrakcji zaplanowano w ramach obchodów 110 lecia Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich.
"110 lat przeszłości – to MY – szkoła wartości" – to hasło towarzyszące wielkiemu jubileuszowi piekarskiej "Jedynki". Oficjalne uroczystości zaplanowano 10 maja o godzinie 12.00 w szkolnej auli. Około godziny 13.30 jubileuszowa impreza przeniesie się na boisko, gdzie rozpocznie się XIII Szkolny Piknik Rodzinny. W programie oprócz zwiedzania Izby Regionalnej i wizyt w dawnych klasach zaplanowano Festiwal Kolorów Holi i wiele innych atrakcji dla obecnych i byłych uczniów. O godzinie 18.00 wystartuje szalona Dyskoteka Absolwentów.
Uroczystość ma na celu integrację społeczności szkolnej i lokalnej, dzielenie się wspomnieniami, ale chcemy też pochwalić się przed gośćmi dorobkiem edukacyjnym i zapleczem materialnym, jakie udało nam się osiągnąć w ostatnich latach – podkreślają organizatorzy.
Historia piekarskiej "Jedynki"
Pierwsze zapisy o szkole w Szarleju obejmują rok 1864 i dotyczą głównie ilości uczniów, oddziałów i nauczycieli. Nie wiadomo, gdzie znajdował się pierwszy budynek szkoły. Wiadomo natomiast, że do 1939 roku siedzibą szkoły nr 1 był obecny budynek Urzędu Miejskiego przy ulicy Bytomskiej.
W czasie okupacji Niemcy zamienili budynek szkoły na magistrat, uczniów przeniesiono do szkół nr 2 i 3, które mieściły się w budynku przy ulicy Szpitalnej. Na tablicy wmurowanej w ścianę widnieje napis 1913-1914 i tę datę przyjmuje się za powstanie budynku.
Do 1932 roku oprócz szkoły podstawowej mieściło się tam także gimnazjum. W latach okupacji w budynku obecnej "Jedynki" prowadzona była niemiecka szkoła. Z dniem 15.04.1945 r. została reaktywowana polska szkoła – Powszechna Szkoła nr 1 z siedzibą przy ulicy Szpitalnej.
Do 1970 r. w obecnym budynku mieściły się dwie szkoły: szkoła nr 1 i 3, obejmujące dzieci z rejonu ulic Wyszyńskiego i Bytomskiej, z ich ulicami przyległymi. Po wybudowaniu nowego budynku – szkoły nr 2 przy ulicy Bytomskiej, likwidacji uległa Szkoła nr 3. Całość budynku przejęła Szkoła nr 1.