Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Będzie nowy żłobek w Katowicach

Autor: w dniu 2024-06-28

W Katowicach powstaje nowy Oddział Żłobka Miejskiego. Będzie on zlokalizowany na osiedlu Witosa, przy ul. Kossutha 7. Placówka powinna zacząć działać wiosną przyszłego roku.

Dzięki nowemu Oddziałowi Żłobka Miejskiego uruchomionych zostanie kolejnych 90 miejsc dla najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat. Będzie to nowoczesny obiekt, w którym rodzice znajdą fachową opiekę dla swoich dzieci. Na osiedlu Witosa miejskiego oddziału żłobka dotychczas nie było, także dla rodziców będzie to podniesienie komfortu życia w tym rejonie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowy Oddział Żłobka Miejskiego będzie zlokalizowany na parterze budynku mieszkalnego przy ul. Kossutha 7, który właśnie powstaje na osiedlu Witosa. Aktualnie Żłobek Miejski nie posiada placówki w tej dzielnicy, najbliższe znajdują się na osiedlu Tysiąclecia, w Śródmieściu oraz na osiedlu Zadole. W związku z tym, że osiedle Witosa bardzo dynamicznie się rozwija i powstaje tam wiele nowych mieszkań, zasadne jest utworzenie nowej placówki żłobkowej dla najmłodszych mieszkańców Katowic. Wpłynie to niewątpliwie na zwiększenie dostępu do instytucji publicznych zapewniających opiekę dla dzieci do lat 3, wzrost jakości życia mieszkańców oraz podniesie atrakcyjność dzielnicy do zamieszkania przez rodziny z małymi dziećmi.

Oddział Żłobka Miejskiego przy ul. Kossutha 7 będzie obiektem nowoczesnym, dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek będzie posiadał odrębne pomieszczenia dla każdej z grup dziecięcych, szatnię, wózkownię, kuchnię z zapleczem, pomieszczenia administracyjno-biurowe, pokój psychologa i logopedy oraz własny, ogrodzony plac zabaw. – Planujemy, że wnioski o objęcie dziecka opieką żłobkową w tej placówce będzie można składać w systemie elektronicznego naboru od IV kwartału 2024 r. – mówi Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic.

Będzie to niewątpliwie najnowocześniejsza, dostosowana do aktualnych potrzeb i przepisów placówka funkcjonująca w ramach Żłobka Miejskiego w Katowicach. Chcemy dodatkowo wyposażyć ją w liczne urządzenia i pomoce spełniające najwyższe standardy. Będą one stymulowały wszechstronny rozwój dzieci, wzmacniały ich kompetencje, pozwalały im lepiej poznać świat i siebie, rozwijały kreatywność i wyobraźnię – podkreśla Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Placówka ma zapewnić opiekę 90 dzieciom do lat 3, w podziale na 3 grupy wiekowe. Koszt wyposażenia nowego Oddziału Żłobka Miejskiego szacuje się na blisko 1,5 mln zł, a rozpoczęcie działalności – ma nastąpić wiosną 2025 r.

Na terenie Katowic funkcjonuje 13 oddziałów Żłobka Miejskiego zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta. Na ten moment dysponuje on łącznie 990 miejscami opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Foto i źródło: UM Katowice