Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Będzie obniżka na torach. Rząd informuje: podwyżki były za duże

Autor: w dniu 2023-01-28

Od 11 stycznia mocno wzrosły ceny za przejazdy pociągami PKP Intercity. Rząd uznał, że są one zbyt wysokie. 

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z panem ministrem Adamczykiem, też z ministrem Małeckim, wiceministrem aktywów państwowych, zarządem PKP Intercity, myślę, że w przyszłym tygodniu pewne rozstrzygnięcia będzie już można zakomunikować – informuje rzecznik rządu Piotr Müller.

Uważamy, że te podwyżki były za duże i pan premier zdecydowanie postawił tę sprawę jasno, że musi być o jakiś próg obniżona podwyżka – podkreśla rzecznik rządu.

PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku – rosnących kosztów działalności, wynikających przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji. Zmieniony cennik zacznie obowiązywać od 11 stycznia 2023 roku – informowała spółka PKP Intercity.

Po zmianach na wielu trasach znacznie tańszą alternatywą dla podróży pociągiem okazuje się auto. 

W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity – przekonywał przewoźnik.

Na podstawie przeprowadzonych szczegółowych analiz PKP Intercity podniosło ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

• 17,8% dla kategorii EIP;

• 17,4% dla kategorii EIC;

• 11,8% dla kategorii TLK/IC.

Źródło: PKP Intercity


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.