Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Biletomaty solarne w miastach GZM. Podpisano umowę

Autor: w dniu 2023-11-16

Zarząd Transportu Metropolitalnego podpisał umowę na dostawę i utrzymanie 132 solarnych automatów biletowych. Inwestycja ma zwiększyć dostępność biletów.

Przewoźnik informuje, że urządzenia zasilane promieniami słonecznymi zwiększą dostępność biletów dla pasażerów. Umowę podpisano z firmą Mera-Serwis SGL, która ma zająć się dostawą i utrzymaniem 132 nowoczesnych automatów biletowych zasilanych wyłącznie energią słoneczną.

Biletomaty solarne to nie tylko ekologia

ZTM inwestuje w biletomaty solarne, jak informuje, nie tylko ze względów ekonomicznych, chodzi też o ekologię. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, urządzenia będą działać przy minimalnym wpływie na środowisko, co jest – jak zaznacza Metropolia – zgodne z duchem zmian klimatycznych i dążeniem do bardziej zrównoważonej przyszłości. Ta umowa to także krok w kierunku zapewnienia łatwiejszego dostępu do biletów i większej wygody podróżowania.

Jedną z najważniejszych cech nowych automatów biletowych jest ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ekrany, otwory wrzutowe, czytniki kart płatniczych oraz miejsca odbioru biletów i reszty będą znajdować się na odpowiedniej wysokości – tak, aby były dostępne dla wszystkich, także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami warto również wyróżnić możliwość wywołania trybu kontrastowego, co umożliwi korzystanie z automatów osobom z zaburzeniami widzenia.

Wszystkie bilety oraz różne języki i formy płatności 

Nowe automaty biletowe będą umożliwiać zakup wszystkich biletów ZTM – zarówno tych sprzedawanych w formie elektronicznej, jak i papierowej. Dostępne będą różnorodne formy płatności – kartą, gotówką, blikiem oraz portmonetką w systemie Transport GZM. Ponadto, w nowych urządzeniach, będzie można nie tylko kupić bilet, ale również go zwrócić. W takich przypadkach środki będą przekazywane na elektroniczną portmonetkę na koncie użytkownika w systemie Transport GZM. Dodatkowo, dzięki nowym urządzeniom pasażerowie będą mogli też doładować swoje konta w systemie Transport GZM. Z urządzeń swobodnie będą mogli korzystać obcokrajowcy. Automaty będą prowadzić sprzedaż w 4 językach – polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim. 

Dwukrotnie więcej automatów

Obecnie ZTM dysponuje, jak zaznacza, około 140 automatami biletowymi. Dzięki umowie z Mera-Serwis SGL liczba ta zostanie niemal podwojona. Zgodnie z planami, nowe urządzenia zostaną rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze z nich (co najmniej 40 urządzeń) zostaną zainstalowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ostatnie mają zostać posadowione do kwietnia 2025 r.

Całkowity koszt zakupu oraz utrzymania automatów wynosi ok. 11,6 mln zł.