Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Blok operacyjny GCZD po modernizacji. „Blok operacyjny bez personelu byłby niczym”

Autor: w dniu 2024-02-27

Zmodernizowany blok operacyjny Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zapewnia medykom komfortowe warunki pracy. Efekt prac robi wrażenie, ale zainteresowani podkreślają, że miejsce i sprzęt to nie wszystko, bo liczy się również wyspecjalizowana kadra.

Modernizacja bloku operacyjnego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach kosztowała 20 milionów złotych. Jaki jest efekt przeprowadzonych prac? Od teraz lekarze mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt i pracują w komfortowych warunkach.

-Wszystkie sale zostały zrealizowane w technologii opartej o panele z blach nierdzewnych, powlekanych specjalną farbą z domieszką jonów srebra, dzięki czemu nie jest możliwy rozwój bakterii na ich powierzchni. Całe sale są zaprojektowane po uzgodnieniach z personelem medycznym, żeby ergonomia sal odpowiadała ich użytkownikom. Dodatkowo bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzona tutaj integracja sal operacyjnych. Umożliwia podłączenie wszystkich urządzeń, które generują obraz i dźwięk do monitorów znajdujących się w salach – mówi kierownik Działu Infrastruktury w katowickim szpitalu, Robert Szega.

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że nowoczesny blok operacyjny to nie wszystko, bo ważni są także wykształceni, doświadczeni medycy, którzy są jednym z kluczowych elementów systemu.

 -Sale nie były aż tak doposażane, bo sprzęt mieliśmy. Ten sprzęt jest bardzo kosztowny. Tym razem prowadzona była modernizacja. Blok operacyjny bez personelu byłby niczym. Byłby niczym sceneria w filmie science fiction. Blok operacyjny to przede wszystkim personel. Nie zapominajmy o tym. Musimy czuć, że to miejsce jest nasze i że jesteśmy jego częścią   – Tomasz Karkuzewicz, kierownik bloku operacyjnego.

Modernizacja trwała kilka miesięcy i musiała być prowadzona w czasie normalnej pracy szpitala. Poprzednio blok działał od 1999 roku. Jak prezentuje się obecnie zmodernizowana przestrzeń? Pokazano to na fotografiach zamieszczonych w mediach społecznościowych: