Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Body Worlds. Wyjątkowa wystawa w Katowicach

Autor: w dniu 2023-09-07

Jak wygląda ludzkie ciało, kiedy zdejmiemy z niego skórę? Chętni mogą przekonać się o tym, odwiedzając wystawę, która jest dostępna obecnie w Katowicach. 

To jedna z najliczniej odwiedzanych wystaw na świecie, a przy okazji jedna z tych, które wywołują niemałe kontrowersje. Body Worlds ponownie w Katowicach.

To wyjątkowe miejsce pokazujące życie człowieka:

-Jest to wystawa, na której możemy zobaczyć realne narządy i części ciała człowieka. Wystawa ma charakter edukacyjny, wszystkie preparaty są podpisane. Wszystkie są ułożone tematycznie, mamy tu po kolei kolejne układy ciała człowieka. Możemy zobaczyć prawidłowe preparaty, czyli zdrowe oraz te, które mają patologie, różne choroby. Można porównać, jak zmienia się ciało w zależności, gdy zostanie zaatakowane jakąś chorobą, jak zmienia się wraz z wiekiem – mówi Paweł Posłuszny doktor nauk o kulturze fizycznej i wykładowca anatomii

Tłumaczy równocześnie w rozmowie z reporterem Radia Piekary, dlaczego preparaty na wystawie są unikatowe:

-To są prawdziwe narządy przekazane przez dawców, natomiast są zakonserwowane. To jest metoda opatentowana przez twórcę wystawy. Pozwala utrzymać preparaty, które normalnie są jako mokre, musiałyby być w formalinie. Są skamieniałe – mówi dr Pałuszny

Fot. M. Hirnyk

Wystawa wraca do Katowic po kilkuletniej przerwie, ale z nowym tematem:

-Po sześciu latach wystawa Body Worlds powraca do Katowic, ale z innym tytułem. Temat jest troszkę inny. Sześć lat temu była wystawa Vital, teraz jest Circle of life, czyli historia życia od momentu poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość i późną starość. To wystawa wyjątkowa, bo jest o życiu, nie o śmierci. Osoby, które tu przychodzą, mogą dowiedzieć się o tym, łącząc naukę, sztukę, edukację i refleksję nad własnym życiem – mówi Ewa Król, rzecznik prasowy wystawy. Zapytaliśmy o opinie pierwsze osoby, które odwiedził wystawę w Katowicach:

-Bardzo fajne wrażenia. Dla mnie jest to fascynujące, bo jestem studentką fizjoterapii, więc można zobaczyć ciało, jak wygląda w ruchu, a nie w atlasie – mówi jedna z osób.

Wystawę można oglądać w Katowicach, odwiedzając Galerię Sztuki Szyb Wilson. Dostępna będzie do 3 grudnia.